Játékos fejleszt ıfeladatok 6–10 éveseknek

Amikor az osztályomba járó gyerekeknek adtam ilyen „rejtvényt”, óriási lelkesedéssel, kedvvel oldották meg. Sokáig lekötötte figyelmüket, kell ı...

25 downloads 194 Views 2MB Size
2008

Sudoku az iskolában Játékos fejlesztıfeladatok 6–10 éveseknek

Szerző: Tariné Berkes Judit Katalin © Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft.

Tartalomjegyzék Bevezetı .................................................................................................................................................. 3 Mi az a sudoku? ...................................................................................................................................... 4 A sudoku lényege .................................................................................................................................... 4 Gyermek-sudoku ..................................................................................................................................... 5 Játéktáblák............................................................................................................................................... 6 Megoldások ........................................................................................................................................... 20 Irodalom ................................................................................................................................................. 22

2

Bevezetı Tanítóként nagyon fontosnak tartom, hogy az iskolába kerülı gyerekek életében sok játék, játékos tevékenység legyen, ezért nagy figyelmet fordítok arra, hogy a tanóráimon kiemelt szerepet kapjon a játék. Célom az, hogy a tanulás során a gyerekek ne csak ismereteket szerezzenek, hanem jól szórakozzanak, miközben készségeik, képességeik észrevétlenül fejlıdnek. Felnıttként én is szívesen játszom, hiszen kikapcsol, pihentet, közös élményeket ad. Hazánkban is egyre jobban elterjedt, kiemelten a felnıttek körében az úgynevezett sudoku nevő logikai játék. Ennek mintájára, illetve e logikai feladat szabályszerőségeit felhasználva állítottam össze kisiskolások részére néhány gyermek-sudokut, mely nem számokat, hanem képeket, ábrákat, betőket, formákat tartalmaz. Amikor az osztályomba járó gyerekeknek adtam ilyen „rejtvényt”, óriási lelkesedéssel, kedvvel oldották meg. Sokáig lekötötte figyelmüket, kellı kitartással igyekeztek eljutni a jó megoldáshoz. Élvezték, hogy feldarabolhatták a kártyákat, majd rakosgatás után eljutottak a megfejtéshez. A gyerekek érdeklıdését látva fogalmazódott meg bennem az a gondolat, hogy összeállítok egy sudoku-játékgyőjteményt. Elızetesen néhány gondolatban szeretném bemutatni a sudoku eredetét.

3

Mi az a sudoku? A sudoku szó hallatán mindenki Japánra gondol, pedig a játék svájci eredető. A 18. század végén alkotta meg a bázeli Leonhard Euler (1707–1783) matematikus. Euler a találmányát „latin négyzetnek” nevezte el. A játék elnevezése azonban Japánból származik. Az Egyesült Államokban a SUDOKUT elıször 1979-ben publikálták mai formájában a „Math Puzzles and Logic Problems” címő magazinban, amelyet Howard Garnes rejtvénykészítı készített Number Place (számelhelyezés) néven New Yorkban. Japánban öt évvel késıbb, 1984-ben adták ki elıször, de csak 1986-ban lett rendkívül népszerő. Itt kapta mai nevét is, a Monthly Nikolist címő magazin társaságának elnökétıl. A „su” jelentése szám, a „doku” jelentése egyedülálló, összeolvasva, „sudoku” az egyedülálló szám. Európában, 2004-ben jelent meg az elsı sudoku-feladvány. Napjainkban a sudoku típusú feladványok a világ szinte valamennyi országában megjelennek. A sudoku a leggyorsabban növekvı és terjedı rejtvényfajta a világon, a médiában a „XXI. század Rubik-kockájaként” emlegetik. Hazánkban is egyre népszerőbb a játék, melyet bizonyít, hogy egyre több sudoku rejtvénykönyv jelenik meg.

A sudoku lényege A sudoku egyszerő szabályrendszerrel, ugyanakkor élvezetes játékmenettel rendelkezı logikai számrejtvény, „számkirakós” játék. Megfejtéséhez türelemre, logikai érzékre és gondolkodásra van szükség. A játékot egy adott nagyságú négyzeten (alapvetıen 9·9-es négyzet, mely 3·3-as négyzetekbıl áll össze) játsszák, benne nehézségi foktól függıen, több-kevesebb szám már meg van adva.

4 5 8 3 6 8 6

9 2

8

4 2 7

9 3

1

5

4

1

5 3

3 7 9

8 3

4

6 8

2 5

5 3 4 7

1 6

9 8

1 7 9 4

Ebben a négyzetben kell 1–9-ig a számjegyeket úgy elhelyezni az üres mezıkben, hogy minden sorban, oszlopban és kis négyzetben mindegyik csak egyszer szerepeljen. A hiányzó számokra nem kell tippelni, mindig kikövetkeztethetı legalább egy helyrıl, hogy milyen számjegy való oda.

4

Gyermek-sudoku A sudokuval való ismerkedést, gyermekeknél úgy gondolom, 4·4-es, 6·6-os, képekkel, jelekkel, formákkal, betőkkel, legvégén számokkal megtöltött táblával érdemes elkezdeni. Minden sudoku-táblán többféle, különbözı, jól felismerhetı ábra van. A táblák 2·2-es vagy 2·3-as kisebb ablakokból állnak össze, amelyek vastag vonallal jól elkülönülnek

A sudoku-táblák alatt helyeztem el a kivágható kártyákat, amit a gyerekek önállóan darabolnak fel. A kivágott kártyákat úgy kell a sudoku-táblán rakosgatni, hogy minden sorban és oszlopban csak egyszer szerepelhet minden kép. Figyelni kell még arra is, hogy a vastag vonallal feldarabolt területeken is csak egyszer lehetnek az ábrák. A helyes sorrend megtalálása után beragasztják a táblát a kis kártyákkal együtt egy erre a célra kijelölt füzetbe. Megoldókulcs segítségével önállóan ellenırizhetik munkájuk helyességét. Elıvehetjük ezeket a játékokat óra elején ráhangolás, hangulatkeltés, motiválás céljából. Játszhatunk óra közben, ha úgy érezzük, hogy elfáradtak a gyerekek. Óra végén jutalomból, mert kellemes hangulatban szeretnénk befejezni a tanítást. Lehetnek tehetséggondozó-, készségfejlesztı-, verseny-, csoportfeladatok.

A sudokuval való elsı találkozás alkalmával néhány szót mondok a játék keletkezésérıl, szabályairól. A gyerekek kivágják a szaggatott vonallal jelölt kis kártyákat, majd a következı kérdések hangzanak el: Milyen gyümölcsök vannak a sudoku-táblán? (szilva, szılı, alma, körte) Ezen a táblán úgy kell elhelyezni a gyümölcsöket ábrázoló kártyákat, hogy minden sorban és oszlopban csak egyszer szerepelhet egyféle gyümölcs. Négy kisebb táblából áll a táblázat, ezekben is egyszer lehetnek az adott képek. Kezdjük el a kirakást! Hová érdemes az elsı kártyát elhelyezni? (Ahonnan csak egy kép hiányzik.) Hányadik sorból hiányzik csak egy gyümölcs? (A 2. és a 4. sorból.) Milyen gyümölcs képe való a 2. sorba? (alma) Milyen gyümölcs képe való a 4. sorba? (szilva) Honnan hiányzik ismét egy kép? (2. oszlop, 3. ablak) Milyen gyümölcsöt tegyünk ide? (szılı) Milyen gyümölcs való a 3. sor, 3. ablakába? (alma) Hová tegyük a szilva képét? (1. sor 1. ablak) Milyen kép maradt utoljára? (szılı) Hol a helye? (1. sor 3. ablak) Ragasszátok be a kis kártyákat a helyére! Vágjátok ki a táblát, és ragasszátok be a füzetbe! A feladatok megoldását általában nem árulom el, hiszen nem szeretném elvenni a felfedezés örömét. Inkább újabb és újabb apró segítséggel, rávezetı kérdéssel próbálom a tanulók figyelmét a helyes megoldás felé terelni. A folyamatos gondolkodtató tevékenység sikerélményt biztosít, fokozza az érdeklıdést, a figyelmet, a találékonyságot, valamint állandó intellektuális kihívás elé állítja a gyerekeket.

5

Játéktáblák

6

                7

ִ ִ  ִ  ִ 8

A B D C B D A B C A A B C C D D 9

       10

       11

12

13

14

15

16

17

18

19

Megoldások





































ִ



A

B

C

D



ִ





C

D

A

B









D

A

B

C

ִ





ִ

B

C

D

A

































































20

21

Irodalom Sudoku.lap.hu Esztergályos Jenı: Oktatójátékok kisiskolásoknak. Zalai Nyomda Rt., Zalaegerszeg, 2001. Detre Pál – Dr. Szigeti Lajos: Játék I. Tanárképzı Fıiskolai Tankönyvek, Tankönyvkiadó, Budapest, 1985.

22