2008
Sudoku az iskolában Játékos fejlesztıfeladatok 6–10 éveseknek
Szerző: Tariné Berkes Judit Katalin © Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft.
Tartalomjegyzék Bevezetı .................................................................................................................................................. 3 Mi az a sudoku? ...................................................................................................................................... 4 A sudoku lényege .................................................................................................................................... 4 Gyermek-sudoku ..................................................................................................................................... 5 Játéktáblák............................................................................................................................................... 6 Megoldások ........................................................................................................................................... 20 Irodalom ................................................................................................................................................. 22
2
Bevezetı Tanítóként nagyon fontosnak tartom, hogy az iskolába kerülı gyerekek életében sok játék, játékos tevékenység legyen, ezért nagy figyelmet fordítok arra, hogy a tanóráimon kiemelt szerepet kapjon a játék. Célom az, hogy a tanulás során a gyerekek ne csak ismereteket szerezzenek, hanem jól szórakozzanak, miközben készségeik, képességeik észrevétlenül fejlıdnek. Felnıttként én is szívesen játszom, hiszen kikapcsol, pihentet, közös élményeket ad. Hazánkban is egyre jobban elterjedt, kiemelten a felnıttek körében az úgynevezett sudoku nevő logikai játék. Ennek mintájára, illetve e logikai feladat szabályszerőségeit felhasználva állítottam össze kisiskolások részére néhány gyermek-sudokut, mely nem számokat, hanem képeket, ábrákat, betőket, formákat tartalmaz. Amikor az osztályomba járó gyerekeknek adtam ilyen „rejtvényt”, óriási lelkesedéssel, kedvvel oldották meg. Sokáig lekötötte figyelmüket, kellı kitartással igyekeztek eljutni a jó megoldáshoz. Élvezték, hogy feldarabolhatták a kártyákat, majd rakosgatás után eljutottak a megfejtéshez. A gyerekek érdeklıdését látva fogalmazódott meg bennem az a gondolat, hogy összeállítok egy sudoku-játékgyőjteményt. Elızetesen néhány gondolatban szeretném bemutatni a sudoku eredetét.
3
Mi az a sudoku? A sudoku szó hallatán mindenki Japánra gondol, pedig a játék svájci eredető. A 18. század végén alkotta meg a bázeli Leonhard Euler (1707–1783) matematikus. Euler a találmányát „latin négyzetnek” nevezte el. A játék elnevezése azonban Japánból származik. Az Egyesült Államokban a SUDOKUT elıször 1979-ben publikálták mai formájában a „Math Puzzles and Logic Problems” címő magazinban, amelyet Howard Garnes rejtvénykészítı készített Number Place (számelhelyezés) néven New Yorkban. Japánban öt évvel késıbb, 1984-ben adták ki elıször, de csak 1986-ban lett rendkívül népszerő. Itt kapta mai nevét is, a Monthly Nikolist címő magazin társaságának elnökétıl. A „su” jelentése szám, a „doku” jelentése egyedülálló, összeolvasva, „sudoku” az egyedülálló szám. Európában, 2004-ben jelent meg az elsı sudoku-feladvány. Napjainkban a sudoku típusú feladványok a világ szinte valamennyi országában megjelennek. A sudoku a leggyorsabban növekvı és terjedı rejtvényfajta a világon, a médiában a „XXI. század Rubik-kockájaként” emlegetik. Hazánkban is egyre népszerőbb a játék, melyet bizonyít, hogy egyre több sudoku rejtvénykönyv jelenik meg.
A sudoku lényege A sudoku egyszerő szabályrendszerrel, ugyanakkor élvezetes játékmenettel rendelkezı logikai számrejtvény, „számkirakós” játék. Megfejtéséhez türelemre, logikai érzékre és gondolkodásra van szükség. A játékot egy adott nagyságú négyzeten (alapvetıen 9·9-es négyzet, mely 3·3-as négyzetekbıl áll össze) játsszák, benne nehézségi foktól függıen, több-kevesebb szám már meg van adva.
4 5 8 3 6 8 6
9 2
8
4 2 7
9 3
1
5
4
1
5 3
3 7 9
8 3
4
6 8
2 5
5 3 4 7
1 6
9 8
1 7 9 4
Ebben a négyzetben kell 1–9-ig a számjegyeket úgy elhelyezni az üres mezıkben, hogy minden sorban, oszlopban és kis négyzetben mindegyik csak egyszer szerepeljen. A hiányzó számokra nem kell tippelni, mindig kikövetkeztethetı legalább egy helyrıl, hogy milyen számjegy való oda.
4
Gyermek-sudoku A sudokuval való ismerkedést, gyermekeknél úgy gondolom, 4·4-es, 6·6-os, képekkel, jelekkel, formákkal, betőkkel, legvégén számokkal megtöltött táblával érdemes elkezdeni. Minden sudoku-táblán többféle, különbözı, jól felismerhetı ábra van. A táblák 2·2-es vagy 2·3-as kisebb ablakokból állnak össze, amelyek vastag vonallal jól elkülönülnek
A sudoku-táblák alatt helyeztem el a kivágható kártyákat, amit a gyerekek önállóan darabolnak fel. A kivágott kártyákat úgy kell a sudoku-táblán rakosgatni, hogy minden sorban és oszlopban csak egyszer szerepelhet minden kép. Figyelni kell még arra is, hogy a vastag vonallal feldarabolt területeken is csak egyszer lehetnek az ábrák. A helyes sorrend megtalálása után beragasztják a táblát a kis kártyákkal együtt egy erre a célra kijelölt füzetbe. Megoldókulcs segítségével önállóan ellenırizhetik munkájuk helyességét. Elıvehetjük ezeket a játékokat óra elején ráhangolás, hangulatkeltés, motiválás céljából. Játszhatunk óra közben, ha úgy érezzük, hogy elfáradtak a gyerekek. Óra végén jutalomból, mert kellemes hangulatban szeretnénk befejezni a tanítást. Lehetnek tehetséggondozó-, készségfejlesztı-, verseny-, csoportfeladatok.
A sudokuval való elsı találkozás alkalmával néhány szót mondok a játék keletkezésérıl, szabályairól. A gyerekek kivágják a szaggatott vonallal jelölt kis kártyákat, majd a következı kérdések hangzanak el: Milyen gyümölcsök vannak a sudoku-táblán? (szilva, szılı, alma, körte) Ezen a táblán úgy kell elhelyezni a gyümölcsöket ábrázoló kártyákat, hogy minden sorban és oszlopban csak egyszer szerepelhet egyféle gyümölcs. Négy kisebb táblából áll a táblázat, ezekben is egyszer lehetnek az adott képek. Kezdjük el a kirakást! Hová érdemes az elsı kártyát elhelyezni? (Ahonnan csak egy kép hiányzik.) Hányadik sorból hiányzik csak egy gyümölcs? (A 2. és a 4. sorból.) Milyen gyümölcs képe való a 2. sorba? (alma) Milyen gyümölcs képe való a 4. sorba? (szilva) Honnan hiányzik ismét egy kép? (2. oszlop, 3. ablak) Milyen gyümölcsöt tegyünk ide? (szılı) Milyen gyümölcs való a 3. sor, 3. ablakába? (alma) Hová tegyük a szilva képét? (1. sor 1. ablak) Milyen kép maradt utoljára? (szılı) Hol a helye? (1. sor 3. ablak) Ragasszátok be a kis kártyákat a helyére! Vágjátok ki a táblát, és ragasszátok be a füzetbe! A feladatok megoldását általában nem árulom el, hiszen nem szeretném elvenni a felfedezés örömét. Inkább újabb és újabb apró segítséggel, rávezetı kérdéssel próbálom a tanulók figyelmét a helyes megoldás felé terelni. A folyamatos gondolkodtató tevékenység sikerélményt biztosít, fokozza az érdeklıdést, a figyelmet, a találékonyságot, valamint állandó intellektuális kihívás elé állítja a gyerekeket.
5
Játéktáblák
6
7
ִ ִ ִ ִ 8
A B D C B D A B C A A B C C D D 9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Megoldások
ִ
A
B
C
D
ִ
C
D
A
B
D
A
B
C
ִ
ִ
B
C
D
A
20
21
Irodalom Sudoku.lap.hu Esztergályos Jenı: Oktatójátékok kisiskolásoknak. Zalai Nyomda Rt., Zalaegerszeg, 2001. Detre Pál – Dr. Szigeti Lajos: Játék I. Tanárképzı Fıiskolai Tankönyvek, Tankönyvkiadó, Budapest, 1985.
22