Lippai György Napi(s) gyakorló - segedanyag.vajdaiskola.hu

Lippai György Napi(s) gyakorló AZ ÁLTALÁNOS ISKOLA 3. OSZTÁLYA ÉS A 9 ÉVES KOROSZTÁLY SZÁMÁRA 1. félév MÁSODIK KIADÁS CELLDÖMÖLK 2004...

19 downloads 532 Views 5MB Size
Lippai György

Napi(s) gyakorló AZ ÁLTALÁNOS ISKOLA 3. OSZTÁLYA ÉS A 9 ÉVES KOROSZTÁLY SZÁMÁRA

1. félév

MÁSODIK KIADÁS

CELLDÖMÖLK 2004

Bírálta Dr. Schábel Ferencné Illusztrálta Mohó Virág Szerkesztette Esztergályos Jenõ

Raktári szám: AP – 303/2

A kiadó a kiadói jogot fenntartja

APÁCZAI Kiadó 9500 Celldömölk, Széchenyi utca 18. Telefon: 95/ 525-000; Fax: 95/ 525-014 Felelôs kiadó: Esztergályos Jenô ügyvezetô igazgató

Nyomdai elôkészítés:

Gyôr

3

Kedves 3. osztályos Tanuló!

Örömmel köszöntünk a 3. osztályban! Ezt a Napi(s) gyakorló füzetet Neked készítettük. Ha napközis tanuló vagy, akkor igen eredményesen használhatod a délutáni tanulásod során. Ha nem jársz napközibe, akkor is jó hasznát veheted, hiszen a hét öt napjára ad számodra lehetõséget a gyakorlásra olvasásból, helyesírásból, nyelvtanból és matematikából. Olvasásból a szövegértõ képességet, matematikából a gondolkodási és számolási képességedet fejlesztheted. Pénteken jutalomból még szórakoztató feladatokat is megoldhatsz. Ha szorgalmasan dolgozol, akkor fejlõdik olvasási, szövegértõ, helyesírási és gondolkodási képességed. Naponta kb. 20 perc tanulással könnyedén el tudod végezni a feladatokat. Reméljük, a Napi(s) gyakorló elnyeri tetszésedet. A gyakorláshoz sok sikert és kitartást kívánunk!

A Szerzõ és a Kiadó

4

1. hét

1. Olvasd fel az alábbi szópiramisokat! Másolj le egy oszlopot az írásfüzetedbe! bú bús búsul búslakodik

csík csíkos csíkunk csíkokkal

dísz díszes díszítik dísztelenül

szín színes színeznek színesedett

2. Pótold a szavakban a hiányzó magánhangzókat!

i

d__csér, f__nom, h__sz__, __r__gy, __sz__k, __tt, __zzó, k__cs__, m__lyen, m__nd__g, nén__, pulcs__t, s__ma, sz__dja, sz__get, v__ssza

o

bag__ly, d__mb__s, f__lyik, f__n, g__mb, j__bb, k__m__ly, m__ly, m__s__ly__g, mûs__r, n__n__, n__vember, __dú, __laj, __rr, p__sta, s__r, t__lni, t__ll,

ö

g__rcs__s, hûv__s, j__n, k__peny, k__t, k__r, k__r__m, k__z__s, k__zség, m__g__tt, __tsz__g, __tsz__r, __r__m, __t__s, tejf__l, t__bbsz__r, __v

u

any__, ap__, ár__cikk, báb__, bám__l, baty__, bizs__, bossz__l, b__ta, dar__, fal__si, gyal__, gy__rma, h__rrá, h__szonegy, k__tat, r__gdal, __ jj, zsal__

ü

b__ntetés, egy__tt, esk__, f__tty, f__ty__l, f__vet, f__zet, h__llõ, köször__l, men__, ör__l, rep__l, s__n, sz__net, t__ndér, __lés, __nnep Mit tapasztaltál? Rövid, vagy hosszú magánhangzókkal tudtad a szavakat kiegészíteni?

3. Számolj!        

    

             

          

      

  

4. Kösd össze az egyenlõket! 94 – 20 – 7 78 – 40 + 7

96 – 20 + 9

38 + 40 + 7

31 + 20 – 6

29 + 30 + 8

5

1. hét

1. Számozással állítsd sorrendbe a szöveg összekeveredett mondatait! Elsõ nap az iskolában __ __ __ __ __

Útközben találkoztam Annával, s együtt mentünk tovább. Délelõtt élménybeszámolót tartottunk. Reggel izgatottan indultam az iskolába. Így telt a szünidõ utáni elsõ tanítási nap. Örömmel lapozgattam az új, szebbnél szebb könyveket.

Keretezd be színessel a hosszú mássalhangzós szavakat! 2. Pótold a szavakban a hosszú magánhangzókat! r__, gy__, s__, __j, __gy, __gér, v__z, t__z, h__d, ny__l, sz__v, d__sz, s__kos, szak__t, ford__t, c__m, k__n, ny__r, sz__nész, sz__nes, s__p, sz__n, szel__d, légy sz__ves, ker__tés, k__nál, sz__j, zs__r, v__v l__, t__, h__, s__, j__, ír__, ajt__, haj__, foly__, oll__, fot__, lott__, p__l__, goly__, olcs__, istáll__, gomb__c, cs__nak, fi__k, h__nap, mos__por, okt__ber, p__lya, s__hajt, sz__tár, házb__l, házr__l, házt__l, __hajt, __vatos, __ra cs__, k__, n__, l__, b__, Gy__z__, sz__l__, erd__, __sz, __r, Pet__fi, b__r, el__tte, err__l, ebb__l, erd__t__l, erd__r__l

er__, es__, jöv__, süt__, vessz__, __k, __z, __t, b__rönd, cs__r, feln__tt, ellen__rz__, erd__b__l,

3. Számolj!     

   

    

  

   

  

   

   

   

   

    

 

4. Számvár. Melyik szám nyitja a vár kapuját?

6

1. hét

1. a) Olvasd hangosan a szósorokat! Ügyelj a magánhangzók idõtartamának helyes ejtésére! víz híd tûz lúd nyíl nyúl

vízen hídon tûzön lúdon nyílon nyúlon

vízzel híddal tûzzel lúddal nyíllal nyúllal

vízi hídi tûzi lúdja nyílja nyúlja

vizes hidas tüzes ludas nyilas nyulas

vizet hidat tüzet ludat nyilat nyulat

vizek hidak tüzek ludak nyilak nyulak

b) Másolj le egy hosszú magánhangzós és egy rövid magánhangzós oszlopot! 2. Mit látsz a képen? Írd alá!

Pl.:



3. Pótold a szavakban a hosszú magánhangzókat! hossz__, ágy__, hatty__, fi__, varj__, lass__, tan__, od__, b__cs__, h__sz, k__t, s__ly, __ j, __gy, t__l, j__nius, b__tor, t__r, f__r, b__za, m__zeum, p__p, cs__szik, f__j, h__r, s__g, sz__nyog egyszer__, nagyszer__, bet__, t__, f__, heged__, keszty__, kesely__, keser__, sepr__, szegf__, szörny__, tet__, gy__r__, s__r__, könny__, f__t, gy__ jt, h__s, sz__cs, t__z, sz__k, fés__, __r, 4. Pótold a hiányzó számokat!     

  

  

   

   

   

    

  

    

    

   

    

5. Írd be a sorozat hiányzó tagjait! 78,

69,

77,

68,

,

67,

,

,

74,

,

73,

,

7

1. hét

1. Olvasd el a mesét, majd oldd meg a feladatokat! A hangya és a galamb A hangya lement a patakhoz, hogy a szomjúságát csillapítsa. Jött egy hullám, elsodorta, s majdnem el is merítette. A galamb ágat vitt a csõrében, meglátta, hogy merül a hangya, s ledobta az ágat neki a patakba. A hangya ráült az ágra, s megmenekült. Nemsokára jött egy vadász, és madárfogó hálót vetett a galambra. Már készült is hálóját összecsapni, de a hangya felmászott a lábára, és megcsípte. Nyögött egy nagyot a vadász, és a hálót elejtette. A galamb kirepült, és messze szállott. (Lev Tolsztoj)

Sorold fel a szereplõket! ________________________________________ Írd ki a szövegbõl, hogyan fejezte ki az író: inni akart: ___________________________________________________ rádobta a hálót : ______________________________________________ majdnem elsüllyedt: ___________________________________________ 2. Írd be a rövid vagy hosszú magánhangzót!

f_nom, s_r, _zzó, t_zes, sz_nész, s_, s_p, sz_nes, r_, c_m, légy sz_ves, pulcs_t, szak_t, _r,

n_n_, _ll_, f_ly_, cs_nak, g_mb, _rr, h_nap, _lcs_, s_r, s_hajt, p_sta, _ra, házb_l, házt_l, házr_l,

baty_, ágy_, zsal_, gyal_, h_rrá,

hatty_, ár_, dar_, tan_, od_, fal_, _j, b_cs_, _jj, k_t, k_tat,

3. Pótold a hiányzó számokat!   

  

  

   

   

       



   

  

 



   

   

   

4. Melyik ládában van a legtöbb aranyrúd? Számolj, majd színezd ki!

8

1. hét

Ha tavaly is használtad már a Napi(s) gyakorló címû munkafüzetet, akkor ismerõsek számodra ezek a jutalomoldalak. Ha nem, akkor elárulom Neked, hogy minden hét végén szorgalmas gyakorlásod jutalmául a Szorgos Bocsok fognak szórakoztatni. Bemutatom Õket:

Õ Bocs Professzor, aki olyan jelenségekre, érdekességekre próbál válaszokat, magyarázatokat adni, amelyekkel a mindennapi élet során már találkozhattál, vagy elõbb-utóbb meg fogsz ismerkedni.

Bocs Ida, a Bocs csapat írnoka, aki a világot járva számos érdekes állatot, növényt, jelenséget figyelt meg és írt le.

Rejtvényfaló Apró Jankó, aki a rejtvények megszállottja. Feladványaival fog szórakoztatni Téged.

Ha a megfelelõ betûnél kezded az olvasást, egy közmondást kapsz megfejtésül!

Megfejtés: _______________________________ ________________________________________

9

2. hét

1. Olvasd fel hangosan a szóoszlopokat, ügyelj a magánhangzók helyes ejtésére! irt – írt írok – írók irat – írat zug – zúg

füzet – fûzet bura – búra hurok – húrok ágyuk – ágyúk

öt – õt tör – tõr török – tõrök örül – õrül

2. A kiemelt szavakat felhasználva pótold az alábbi mondatok hiányzó szavait! A tanító néni dolgozatot _________. Otthon maradt egy fontos ___________. A csatában nagyot dörrennek az ______________. Petiéknek ágynemûtartós az ____________________. ______ fiú is _______ választotta csapattársának. 3. A fenti szavak közül helyettesítsd egy szóval az alábbi meghatározásokat!

 

papírra vetem a gondolataimat: pl. __________ , szúrófegyver: _________ regényeket írnak: ____________________ ,

darabol: ______________

4. Számolj!    

   

    

  

    

   

   

   

   

   

   

   

5. Az eredmények növekvõ sorrendjében hullanak le a levelek. Melyik hányadik lesz, írd a négyzetbe!

26 + 22 70 – 20 18 + 29 83 – 34

10

2. hét 1. Olvasd el a verset!

Dénes György: Tücsökhegedû Azt képzeli Tücsök Tini, õ lesz az új Paganini. Húzza reggel, nyûvi este, lankadatlan, szívrepesve. Szól a zene, cipcirip, a szarkaláb most virít, most szõkül a búzatábla, készüljetek mind a bálba: Cincér, Szöcske, Katica, te is Csibor Lacika! Jól szabott és fényes frakkban húzza-vonja szakadatlan, sose hangol, sose gyantáz ez a botcsinálta hangász.

Szíve dalol, lelke örül, virul a nyár körös-körül, fûszálon a vöröshangyák járják is már a bolondját. Nézzétek csak, ahogy húzza, fejét napfény koszorúzza, süss ide Százlábú Máté, cédééefgéáhácé! Alkonyodik, szellõk szárnya a mezõket boronálja, Már csak a vén hold világlik, de a zenész tovább játszik …

2. Húzd alá a versben a neveket, majd írd le ábécérendben! ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ 3. Néhány kifejezést választottam a versbõl! Kösd össze a jelentésükkel! járják a bolondját: botcsinálta: lankadatlan: szívrepesve:

kényszerûségbõl vállalt vadul táncolnak örömteli izgalommal fáradhatatlan, kitartó

4. Pótold a hiányzó számokat!   

   

    

  

   

   

    

  

    

  

    

   

    

  

    

  

5. Gondoltam egy számra! Ha a feléhez hozzáadsz 14-et, éppen 44-et kapsz. Melyik ez a szám? Számolás:

A gondolt szám: a 

11

2. hét

1. Olvasd hangosan a szóoszlopokat! Ügyelj a hosszú mássalhangzók ejtésére! szebben kijjebb vicces moccan

függöny reggel vijjog éjjel

kakukk makk istálló szálloda

semmi zümmög szalonna uzsonna

felnõtt izzik friss lassú

2. Pótold a hosszú egyjegyû mássalhangzókat!

gg

dd

ll

bb

mm nn

kise___, ke___, re___el, á___ít, csi___og, kilogra_____, A___a, e___e, e___enség, a___ig, ho___ó, fü___, i___ik, se_____i, szaká___, ka___a, kami___a,

fa___at,

ke___emes,

zü____ög,

kiá___ítás,

hi___adt,

madárto___, me___ett, szalo___a, me___ény, ü___ep, nu___a, tová___, o___ó, be___e, pi___angó, 3. Végezd el a mûveleteket!    

  

    

   

   

   

    

  

    

  

   

   

4. Keresd meg a szabályt, majd folytasd a feladatot!



15

21

34



42

36

23

12

Szabály:  = __________________

44 25

15 21

30

 = __________________

12

2. hét

1. Bontsd mondatokra álló egyenesekkel az alábbi szöveget! Javítsd a mondatkezdõ betûket, és tedd ki a mondatvégi írásjeleket! elérkezett az õsz a fák levelei sárgulni, hullani kezdenek egyre rövidebbek lesznek a nappalok a költözõ madarak szép lassan útra kelnek Másold le helyesen a szöveget!

2. Pótold a hosszú egyjegyû mássalhangzókat!

rr pp

tt kk

ss

zz

bü___fa, sza___an, e___e, befõ___, fri___, du___og, ma___, együ___, fu___,

du___an,

ala___,

Ko___uth, ko___an,

felnõ___,

csö___en,

fölö___, kaku___, i___, fo___, ke___õ, i___ó, lo___ó, rö___en, melle___, o___, mia___, re___en, o___hon, hu___á, pa___og, la___ú, su___og, vi___ad, re___eg, orvo___ág, te___ék, table___a, o___szarvú, sa___, 3. Számolj! Figyelj a zárójelre!      

     

   

     

      

    

      

     

    

4. Mennyit ér a bohóc, ha ... ?

13

2. hét

Milyen szó bújt el az alábbi szavak mindegyikében? naptár,

tegnap,

szünnap,

napló,

hónap

Megfejtés: ___________________

A Nap egy csillag. Magas hõmérsékletû izzó gázgömb. Tudod-e, mi a Nap? Azonban jóval közelebb van hozzánk, mint a többi csillag. Ezért a melege is eljut Földünkre, nemcsak a fénye. Középpontjában mintegy 15 millió fokos, a felszínén 6000 °C-os hõmérséklet uralkodik. Melegét a hidrogéngáz héliummá alakulása idézi elõ. Így, amíg van benne hidrogén, addig meleget fog szolgáltatni számunkra. De mivel a Nap is egy csillag, élettartama is véges. Szerencsére azonban a tudósok szerint még mintegy 5 milliárd év hátravan az életébõl. Ez azért is fontos, mert az élõvilág léte – így a miénk is – alapvetõen a Nap sugárzásától függ. A Napban lezajlódó jelenségek hatásai érezhetõk a Földünkön is. A Nap izzó gázóceánjának felszíne szüntelen háborog. Különösen 11 évenként nyugtalan. Ez kihat az idõjárásra is. E naptevékenység megfigyelhetõ a mamutfenyõk évgyûrûiben is, ugyanis minden 11. évgyûrû vastagabb a többinél. Kihat több növény termésmennyiségének alakulására, sõt az emberi szervezetre is.

Ha a betûket helyes sorrendbe rakod, megtudhatod, kb. hány éves a Nap.

14

3. hét

1. Olvasd el a verset! Versenyezzetek, ki tudja hibátlanul felolvasni! Dénes György: Görbe bögre Görbe bögre, Görbe bögre, barna bögre, barna bögre, gödre, csöbre csorba gödre csorba, görbe. görbe csöbre Herpedt-horpadt tarkabarka, barna bögre, mint a kerge bort hörpölök szarka farka. pörge torkán, cserren-csörren csorba formán.

Kis goda

csorba: aminek az élébõl, szélébõl hiányzik egy darab csöbör: egyfülû, vödör alakú edény pörge: felfelé kunkorodó hörpöl: kortyonként, szürcsölve iszik

Héjasas

2. Pótold a szavakban a hosszú kétjegyû mássalhangzókat!

ggy

lly ssz

me____fa, ro____, ga____, a____ony, po____ász, bo____ú, sü____ed,

ho____ú, jö____, bi____eszt, ö____esen,

vi____a,

Terekcankó 3. Töltsd ki a táblázatot! Folytasd az egyenlõ értékû szorzások lejegyzését! 

Túzok













  

      



      

      



      

      



      

      



      

      

4. Színezd azonos színûre az egyenlõket!

     

Futómadár





   

 

Északi búvár

15

3. hét

1. Írd le minden lehetséges helyen elválasztva a szavakat! ásított:

_________________

reccsenés:

_____________________

álldogál:

_________________

edzõ:

_____________________

kiáltotta:

_________________

lándzsa:

_____________________

nézték:

_________________

koccintottak: _____________________

2. Pótold a hiányzó hosszú mássalhangzókat!

tty

nny

Hegyi réce

ccs

re____en, a____i, fü____, lo____an, me_____i, ha____ú, frö____en, e____i, pe____, ö____e, kö____, po____an, kö____û

Ujjaslile

3. Melyik horgász, melyik halat fogja ki? Kösd össze!

36

Cankó

Nagy lilik 46

56

4. Pótold a hiányzó jeleket! (, <, >)

Vízitaposó

Héjasas

16

3. hét

1. Olvasd el a mesét! Oldd meg a feladatokat! A hétalvó malac

Kis goda

Héjasas

Murci, a malac nem bírt reggel felkelni. Ébresztõórája hangosan csengetett hétkor, de Murci nem hallotta. Nyolckor beröppent a tanyaudvarról a kakas, felszállt az ágy fejére, és fél órán keresztül kukorékolt, olyan hangosan, ahogyan a torkán kifért. Murci malac mégsem ébredt fel. – Hadd próbáljam meg én is - mondta a bagoly, és kilenctõl tízig huhogott. – Akkor hazarepült, hogy estig aludjon. Hát Murcit nem lehet felkelteni. Tizenegy órakor az öreg, szürke szamár dugta be a fejét a hálószoba ablakán. Fülsiketítõen iázott Murci fülébe; végül a többiek arra kérték, hagyja már abba! Hogy alhat Murci ekkora lármában? Hát már sosem fog felébredni? Tizenkét órakor azt mondta a gazdasszony: – Én tudom, mitõl ébred fel Murci. Kinyitotta a szoba ajtaját és bekiáltott: – Az ebéd tálalva! Murci abban a szempillantásban felébredt, és kirohant ebédelni. Ugye, most már te is fel tudnád kelteni a hétalvó malacot! (Ann Mckie: Félszáz esti mese)

Sorold fel az összes szereplõt! ______________ , ______________ , ______________ , _______________ , _______________. Számozással állítsd sorrendbe az eseményeket!

Terekcankó

___ A szamár és a bagoly sem jár sikerrel. ___ Murci órája hiába csörög. ___ A kakas nem tudja felkelteni. ___ A gazdasszony tudja a megoldást. 2. Töltsd ki a táblázatot!   

Túzok





   







3. Nagypapa 63 éves. 9-szer annyi idõs, mint az unokája. Hány éves az unokája? A: _________________________ Sz:

Futómadár

T: _________________________ V: ______________________________

Északi búvár

17

3. hét

1. Olvasd el a verset, pótold a mondatvégi írásjeleket! Tarbay Ede: Mit beszél a vízimalom a patakkal? Katt-katt, kopp-kopp… Katt-katt, kopp-kopp… – Mit õrölsz vízimalom – Õrlöm, patak, a búzát – Minek õrlöd a búzát – Hószínû lisztnek – Mi lesz majd a lisztbõl – Pirinyó, ropogó, háta-fényes kiscipó – Ki dagasztja – Nagyanyó

– Ki süti meg – Kemence, parazsas tûz belseje – Ki eszi meg – Nagyanyó két unokája, reggelire, vacsorára – No, hát õrölj eleget, forgatom a kereked Katt-katt, kopp-kopp… Katt-katt, kopp-kopp…

Hegyi réce

2. Minden sorban öt hibásan írt szó van. Keresd meg, húzd át, majd írd le kijavítva a vonalra!

Ujjaslile

reccsen, öszesen, pety, asszony, galy, biggyeszt, megyfa, visza, könnyû _____________________________________________________________ köny, poggyász, füty, hatyú, öccse, hoszú, bosszú, sülyed, rossz, jössz _____________________________________________________________

Cankó

3. Melyik egér melyik sajtért fut? Kösd össze! 24

    

  

    44

   

Nagy lilik

  34

   

  Vízitaposó

Héjasas

18

3. hét

Mire gondoltam? Fejtsd meg a találós kérdést! Mikor felkel, minden éled, életre kel a természet. Mozdul növény, állat, ember, levegõ, víz, felhõ, tenger. Mi az? _________________ Tudod-e, miért fontos számunkra a napfény? – Mert a napfény az energia egy fajtája. Energia nélkül pedig semmi sem élne, növekedne, mozogna. A napfénynek köszönhetõen színes a világunk. Ugyan színtelennek vagy fehérnek látjuk, valójában azonban sok szín keveréke: vörös, narancs, sárga, zöld, világoskék, sötétkék és ibolya. Ezt láthatod a szivárvány színeiben is. A dolgokat azért látjuk színesnek, mert a fénybõl bizonyos színeket elnyelnek, másokat visszatükröznek. A paradicsom például azért piros, mert a piros szín verõdik vissza róla, s a fény többi színét elnyeli.

Hallottad-e már azt a szót, hogy ózonpajzs? A napfény káros sugarakat is tartalmaz. Ilyen az ultraibolya (UV) sugárzás. Ettõl véd minket az ózonpajzs. Miben tér el a két kép egymástól?

19

4. hét

1. Olvasd el a verset, majd pótold a mondatvégi írásjeleket! Zelk Zoltán: Október Kisöccsétõl, Szeptembertõl búcsút vesz és útra kél, paripája sûrû felhõ, a hintója õszi szél

Hová, hová oly sietve, felhõlovas szélkerék Azt hiszed tán, aki siet, aki vágtat messze ér

Sárga levél hull eléje, amerre vágtatva jár, félve nézi erdõ, liget, de õ vágtat, meg se áll

Dehogy hiszi, dehogy hiszi, hiszen nem megyen õ messze, csak addig fut, míg rátalál a bátyjára, Novemberre

Hegyi réce

2. Alkoss a megadott szavakból kérdõ mondatot! meg, az, idõ, mitõl, változott

Ujjaslile

________________________________________ az, megérkezett, õsz ________________________________________ 3. Írd le számjegyekkel a számokat!          

        

 !"  

#$ %& #$ %  

         

         

           

           

      

         

Cankó

4. Futóversenyt rendeztek Gyümölcsfalván. Az eredmények nagyságrendbe állításával megtudhatod, ki hányadik lett. helyezés:

Nagy lilik

                   

Vízitaposó

Héjasas

20

4. hét 1. Olvasd el az alábbi történetet!

Mássalhangzók találkozása

Kis goda

Héjasas

Terekcankó

Betûország Bírósága elõtt vagyunk. A gyerekek bepanaszolták a j hangot, mert néha más hang ruhájába bújik, s ilyenkor becsapja õket. Bíró: Halljuk a panaszt! 1. kislány: A múltkori tollbamondáskor a botjával szóban tty betût írtam. A tanító néni aláhúzta, és helyette tj betût írt. Honnan tudhatom én, hogy mikor kell j betût írni? 2. kislány: Engem az adja szóban csapott be, ggy betût írtam, a tanító néni pedig dj-re javította. Kisfiú: Engem a nénje szóban csapott be a j hang. Azt hittem, nny betût kell írni. Csak a piros tinta mutatta, hogy mi a helyes. Bíró: Megadom a szót a védõnek. Védõ: Tisztelt Bíróság! Alapos környezettanulmányozás után az alábbiakat hozom fel a j hang védelmére. Egymagában soha nem csap be senkit. Nézzük pl. a vajas, hajó, tejet szavakban! Leírása csak akkor érthetõ félre, ha elõtte d, gy, l, n, ny, t vagy ty hang van. Bizonyításul felsorolok néhány esetet. Próbálja kiejteni a tisztelt bíróság: védje, hagyja, éljen, fonja, anyja, kertje, atyja. Ugye, hogy csak most hangzik másként? Bizonyítékaim alapján kérem, védencem felmentését. Bíró: A felhozott indokok alapján a bíróság a j hangot felmenti a szándékos félrevezetés vádja alól. A tárgyaláson kiderült, hogy csak a felsorolt mássalhangzókkal való találkozásakor tér el a kiejtéstõl a leírása. Megkérdezem a j hangot, óhajt-e valamit szólni a panaszosokhoz. j hang: Kedves Gyerekek! Egyszerû eljárásokat tudok nektek ajánlani. Ha a szó belsejében ggy, jj, nny vagy tty hangot hallotok, szótagoljatok: pl.: mond-ja, fogy-jon, hall-ja, ken-je, kút-ja. Ha a szó végén halljátok a fenti hosszú mássalhangzókat, keressétek a szó tövét! Például: védj, áldj, pihenj, találj. Húzd alá azokat a szavakat, amelyeket másképp írjuk és másképp ejtjük! 2. Végezd el a számításokat!

Túzok

Futómadár

  

    

     

   

    

     

   

    

    

    

    

    

   

    

    

Északi búvár

21

4. hét

1. Olvasd el Simkó Tibor verseit! Gyakorlás után fel tudod-e olvasni hiba nélkül? Nád Tikirikitakaraki szálvesszõ puhalila tavi ködön álmot szõ, lingeti-lengeti deli derekát, hív ide, hív oda: – Gyere, gyerek át! Õsz Ország – úgy ám – Tikirikitakarak, országútján csiribiri szamarak, csillog szõrük, szira, dara szemereg, csöngettyûznek csigabiga szekerek.

Cicacucc Cickány, pocok, cicacucc: ide ugrik – oda futsz, oda ugrik – ide futsz Cicamica, mire jutsz?

Hegyi réce

2. Pótold az elõzõ oldali történet alapján a hiányzó betûket! dj – gyj – ggy

lj – jj – tj – tty

nj – nny – nyj

Ujjaslile me____et

köszö___ük, fo___a

figye___etek, lá___a

mon___a, kül___e

di____e, bá___a

fú___átok, ha____ú

fo___on, tu____a

a___a, fo____adt

lá___a, pe____es

a___on, ha____a

Cankó

3. Gyakorolj! Ellenõrizz!       

      

     

     

     

     

Nagy lilik

4. Töltsd ki a bûvös négyzeteket!

Vízitaposó

Héjasas

22

4. hét

1. Olvasd el a verset, majd végezd el a feladatot! Dénes György: Habakuk és a kakukk Kakukk, kakukk, tarka kakukk, kakukkot fogott Habakuk. Kalitkába dugta a kakukkot, de a kakukk nem szólt egy kukkot. Nem tudta szegény Habakuk, miért nem kakukkol a kakukk. Hiszen etette nyûvel, maggal, körötte sürgött éjjel-nappal.

Kis goda

– Miért nem kakukkolsz, te kakukk?! – kiáltott bõszen Habakuk. – Mondd utánam: kakukk, kakukk! – kakukkolgatott Habakuk. – A kakukknak szép hangja van, kakukkolj, te haszontalan! Hiába biztatta Habakuk, a kalitban nem szólt a kakukk. Nem jött ki torkán árva mukk, borzolt tollal kuksolt a kakukk. Gondolt hát egyet Habakuk, s kitárta a kalit-kaput. – Röpülj, amerre látsz, kakukk, nem lesz a gazdád Habakuk!

Héjasas

Mikor látta, szabad az út, rászállt egy fára a kakukk, s mintha csak fagottot fújna, hévvel kakukkolt újra s újra. – Milyen ravasz ez a kakukk – morfondírozott Habakuk. – Nálam nem nótázott, pedig hallgattam volna reggelig. Tudhatta volna Habakuk, nem dalol a fogoly kakukk, csak akkor nótázgat, ha tág körötte a kerek világ! Írd ki a versbõl az alábbi szavak rokon értelmû megfelelõit! fáradozott:

Terekcankó

________________ dühösen: ________________

összekuporodva ül: ____________ töprengett: ________________ 2. Számolj!

Túzok



   

    

 

   

   

 

   

   





   

   

3. Bontsd a 160-at! 

Futómadár

  

 

   

Északi búvár

23

4. hét

Szereted a rejtvényeket? Ha igen, akkor tarts velem! 1. Vezesd a helyükre a betûket, s megtudod, hogy mit kívánok Neked a rejtvényfejtéshez!

2. Hány négyzetet, háromszöget és kört rejt a kép? Számold meg!

   '     

3. Húzz egyfolytában négy egyenes vonalat úgy, hogy a ceruzát ne emeld fel, s a négy egyenes mégis keresztülmenjen az összes szíven!

24

5. hét

1. Milyen szándékot fejeznek ki az alábbi mondatok? Kösd össze! Jaj, de fáj a fogam! Szeretem a süteményeket. Ó, de szép madár! Hogy hívnak? Jaj, mekkorát durrant!

meglepõdést közlést fájdalmat ijedtséget érdeklõdést

2. Találd ki, melyik mesehõst jellemzik az eszperente nyelven írt mondatok! Rengeteg esztendeje szendergett egy fekhelyen, de felkeltette egy fess herceg, szerelembe estek, s egybekeltek. _______________

Egy pettyes eb, neje rengeteg pettyes gyermeket ellett. Ezeket egyszer csellel elvette egy jellemtelen ember. ________________

Egy telhetetlen, kerekded, cseppet sem eszes medve fecseg s eszeget reggel-este.

Sepregetett, tett-vett, lencseszemeket szedegetett. Egyszer egy herceg megszerette s elvette.

__________________________

___________________________

3. Írd a kék vonalak alá, hogy mely számokat jelentik!

Vetélõ

Tányér 4. Számolj! Figyelj az összefüggésekre!   



        



    

Sulykoló

  



        



    

 



      



    

  



   

 





  

25

5. hét

1. Próbáld meg felolvasni hiba nélkül a verset! Simkó Tibor: Csicsergõ Csücsöri, csicseri csicsai kis Eri pityereg, ücsörög, eresze csöpörög.

Üröm az itala, ború a kenyere; derûje furulya, citera, nyenyere.

Tililiririri, keveri, tekeri csücsöri csicseri csicsai kis Eri.

2. Alkoss a képek alapján felkiáltó mondatokat!

____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________

Vetélõ

____________________________________________________________ 3. Számítsd ki az eredményeket!       



       

      



        

       

        

4. Írd be a hiányzó mérõszámokat! ( (  )(  )(

  )(   )(  (  (

 )(  )(  %(  %(

  %(   %(   )(   )(

Miskakancsó

Tál

26

5. hét

1. Olvasd el a mesét, majd oldd meg a feladatokat! A jószívû kislábas

Vetélõ

A kislábas hosszú éveken át szolgált a konyhában, sok finom falattal örvendeztette meg a családot. A sok szolgálat azonban tönkretette az egészségét: kilyukadt az alja, s ha szerették is már, kacsingattak egy új kislábas felé. Aztán eljött a szomorú nap, a kislábas kikerült az ócska holmik közé, a kamra mélyére, aztán egy lomtalanításkor kidobták az udvar végi szemétdombra. A kislábas sokat álmodozott, visszaemlékezett azokra a szép napokra, amikor forrt benne a teavíz, fõtt a tojás, a bableves, a tej, amikor nagymama illatos kávét fõzött benne. De mindez elmúlt, vége, haszontalan lett, nem kell senkinek. A Nap is csak nevetett rajta, az esõ meg verte, gyomok is nõttek körülötte. Így teltek a napok, hetek, mígnem egy napon valaki ráköszönt: – Szia, kislábas! – Szervusz, szervusz! Ki vagy? – köszönt illendõen és kíváncsian nézett körül. – A zöld gyík vagyok. Megengednéd-e, hogy beköltözzek hozzád? Kérlek, legyél a lakásom, nálad akkor is meleg van, ha gyengén süt a Nap. – Boldogan! – örvendezett a kislábas – gyere csak, gyíkocska! A gyík is boldog volt, mert nemcsak lakásra, hanem jó barátra is talált. Együtt töltötték el az egész nyarat, az õszt, és csak amikor elkezdett szállingózni a hó, akkor keresett magának melegebb, védettebb helyet a gyík. – Ne haragudj, hogy most elmegyek – mondta – itt a szabadban megfagyok. De szeretném tudni, visszajöhetek-e hozzád? – Alig várom, hogy tavasz legyen. Ha a szemétdombon, erdõszélen látsz egy kidobott kislábast, gondolj arra, hogy lám, neki is van még feladata. Húzd alá a szövegben, mirõl álmodott a kislábas! Számozással állítsd sorrendbe az eseményeket!

Tányér __ Kidobták a szemétdombra. __ A gyík és a kislábas barátságot köt. __ A kislábas kilyukadt. 2. Pótold a hiányzó számokat!

Sulykoló

    

    

    

    

    

    

    

      

    

    

    

    

27

5. hét

1. Fejezd be az összetartozó mondatokat ugyanazzal a szóval! A kanalam mellett van a

Imi reggel korán

Egy fába belecsapott a

A kalács tésztája szépen

A baba már egyedül

A nyuszi másik neve

A száj alatt van az

Tomi pogácsáért

2. Pótold a j – ly betûket, majd a szógyûjtemény segítségével ellenõrizd a munkádat! a___ándék, akadá___, bé___eg, bú___ócska, cser___e, dí___, erké___, fák___a, gu___ás, gömbö___û, gyap___ú, ha___nal, homá___, i___en, ká___ha, kasté___, mé___, nápo___i, piszto___, ricsa___, sóha___, szemé___, szom___as, tá___, ú___ság, veszé___, zöre___, zsámo___ Gyûjts állatneveket a szógyûjteménybõl! _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________

Vetélõ

3. Írd be a hiányzó számokat!    

   

  

  

   

   

   

    

   

  

    

   

Miskakancsó

4. Melyik több, mennyivel? 100 + 28

96 – 10 · 9

6 · 4 + 70

50 + 9 · 6

36 + 45

78 – 4 · 7

81 : 9 · 7

72 : 8 + 54

Tál

28

5. hét

Tudod-e, miben különböznek a bolygók a csillagoktól? A bolygók sokkal kisebb égitestek, mint a csillagok, és nem rendelkeznek saját fénnyel és hõvel. Bolygónk a Föld, nyolc kisebb-nagyobb bolygótestvérével együtt kering a Nap körül. Ezeket a bolygókat – a Föld kivételével – a görög-római mitológia isteneirõl nevezték el. Naptól való távolságuk növekedésének sorrendjében: Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz, Plútó. Ezek a bolygók vándorló égitestként gyakran feltûnnek az éjszakai égbolton. Mint már tudod, természetesen nem önmaguktól fénylenek, hanem a Nap fényét verik vissza. Jupiter

Szaturnusz

Mars

Uránusz

Föld

Neptunusz

Vénusz

Plútó

Merkúr Nap

A Vénusz bolygó minden csillagnál fényesebb. A rómaiak szépségistennõjérõl nevezték el. Esténként nyugaton, hajnaltájt – mielõtt a Nap felkel – keleten látható. Ezért nevezte el találóan a nép Esthajnalcsillagnak.

Melyik lehet a képen a Vénusz? (Látni hogyan változik a helye az égbolton.) Keretezd be!

29

6. hét

1. Olvasd el a verset! Antalfy István: Hulló levél Pörög, táncol hulló levél. Táncoltatja az õszi szél. Mintha fázna, dideregne, mintha tán így melegedne. Egy levélke – sárga-barna – ide hullott a vállamra. – Hozzám bújtál, kis levélke? – szólok hozzá, kérdem tõle. – – Ha akarod, hazaviszlek, vigyázok rád, megõrizlek. Ám õ nem szólt, csak hallgatott, én éreztem: majd megfagyott. Haza is vittem szegénykét, az õsz kedves, szép emlékét. Mit gondolsz, miért vitte haza a költõ a falevelet? _____________________________________________________________ 2. Alkoss a szavakból óhajtó mondatokat! lenne ötös Bárcsak a dolgozatom _____________________________________________________________

Vetélõ

De lenne jó kerékpár új egy _____________________________________________________________ szeretnék Úgy egy kapni számítógépet _____________________________________________________________ 3. Számold ki az eredményeket! Figyeld meg az összefüggéseket!    



         



         

   



       



   



    

     

    

   



     

   



Miskakancsó

     

   



     

Tál

30

6. hét

1. Olvasd fel hiba nélkül az alábbi nyelvtörõ verset! Dénes György: Tyúknyak, lúdnyak Tyúknyaknál lúdnyak jobb, lúdnyaknál tyúknyak jobb.

Gá, gá, gá, hopp, hopp, hopp, lúdanyó megbotlott.

Kis tyúkok, nagy tyúkok, hogy vagytok, mint vagytok?

Hogyha már megbotlott, elhever ott, ott, ott.

Van-e kipp, van-e kopp? Esztek, vagy koplaltok?

Tyúknyaknál lúdnyak jobb lúdnyaknál tyúknyak jobb.

Lúdnyaknál tyúknyak jobb, tyúknyaknál lúdnyak jobb. 2. Írj óhajtó mondatokat a képek segítségével!

Vetélõ

_____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________

Tányér

3. Pótold a hiányzó számokat!    

   

    

     

    

    

     

    

    

4. Folytasd a felismert szabály szerint!

Sulykoló

















 

 

 

 

31

6. hét

1. Olvasd el a mesét, majd oldd meg a feladatot! Mesemorzsa Két kicsi hangya elindult szerencsét próbálni. Mentek-mendegéltek, fûszálról fûszálra másztak, repedésbõl hasadékba kószáltak. Bejártak már vagy tíz tenyérnyi helyet, dél volt már, s még semmit se leltek. – Enni kéne. Étlen nem lehet menni. – Lehetni lehet, csak lassabban – fejezte be a sopánkodást a bölcsebbik hangya. Azzal tovább mendegéltek, másztak. S egyszer csak nekimentek egy majdnem mogyorónyi morzsának. Pihentek egyet, s nekiláttak a hurcolkodásnak. Azaz csak láttak volna. – Mit cipeljük a bolyba! – gondolta s mondta a ravaszabbik hangya. – Együk meg itt helyben. – Nem bánom, faljunk belõle, hogy kapjunk erõre – egyezett bele a másik –, amennyit mi eszünk, meg se látszik. – Az egészet megesszük! – Az egészet nem lehet, nem engedi a hangyabecsület. – Fütyülök a becsületre. Éhes vagyok, meg akarom enni a részem. A vitatkozásra melléjük szökkent a levelibéka. – Na nézd csak – hümmögte –, a hangyák összekülönböztek a koszton. No majd elosztom én nekik – azzal hamm, a béka bekapta a morzsát. Azóta a hangyák, amit találnak, szótlanul hazacipelik-hordják. Haza a bolyba. (átdolgozás Kányádi Sándor nyomán)

Pótold a mese megfelelõ szavaival a hiányos mondatokat! A két kicsi hangya elindult _______________ próbálni. Egyszer csak találtak

Vetélõ

egy _________________ nagyságú morzsát. A két hangya azonban _______________________ a koszton. A ____________ bízták az osztozkodást, de az ____________ a morzsát. Azóta, amit találnak, _________________________ a hangyák. 2. Végezd el a mûveleteket! 









 



 



 



  

 

  

   

Miskakancsó

3. Folytasd a sorozatot 4 taggal! 45,

65,

80,

100,

115,

____,

____,

____,

____

170,

190,

160,

180,

150,

____,

____,

____,

____

Tál

32

6. hét 1. Olvasd fel a szóoszlopokat! seszínû selejtes süvöltött semmirekellõ

sarkantyú sárgállik süppedtek sompolyog

szabályos szabadság szakadt szállítószalag

szívélyes szemrehányó szipirtyó szûkmarkú

Keresd meg a szavak közül az alábbi kifejezések megfelelõit! haszontalan, hasznavehetetlen:

___________________

lopakodva jár-kel:

___________________

szívbõl jövõ, bensõséges:

___________________

csúnya, rosszindulatú ember:

___________________

2. Pótold a hiányzó magánhangzókat! Végezz önellenõrzést a 79. oldali szógyûjtemény alapján! i–í

hóv__rág, Zsóf__, __dõs, õr__z, __r, v__z, v__zzel, v__zen, v__zes, v__zet, v__zek, t__z, t__zes, t__zet, t__zóra__, t__zenegy, h__d, h__ddal, h__don, h__dat, h__dak, ny__r, ny__l, ny__lat, sz__v, sz__vet, sz__vvel, d__sz,

Vetélõ

ház__g, h__sz__, gy__, gy__k, r__, s__, edd__g, f__nom, d__csér, d__cséret, k__tûnõ, k__jjebb, s__ma, m__lyen, v__sszhang, c__m, __z, k__n, h__g, h__mes, k__nál, __gér, k__sértet, sz__nész, sz__nes, s__n, s__p, sz__j, szel__d, __gy, __tt, légy sz__ves, v__llám, v__ssza, v__z__ló

Tányér

3. Gyakorold a szorzást! Írd be a számokat!































4. Végezd el az összeadásokat! 2 m + 4 dm = …… dm 5 m + 2 dm = …… dm 4 m + 8 dm = …… dm

Sulykoló

1 m + 2 dm + 20 cm = …… cm 1 m + 3 dm + 12 cm = …… cm 1 m + 1 dm + 81 cm = …… cm

33

6. hét

Mire gondoltam? A Nap után a legfényesebb égitest az égbolton. Nem csillag, és nem is bolygó. Mikor fekszel, õ akkor kél. Megfejtés: ___________________________________

Tudod-e, mik a holdak? A nagybolygók körül keringõ égitesteket nevezzük holdaknak. A Merkúr és a Vénusz kivételével az összes többi nagybolygónak van egy vagy több holdja, kisebbek vagy nagyobbak. A mi Holdunk, amely a Földünk körül kering a legközelebbi szomszédunk. Saját fénnyel nem rendelkezik, a Nap világítja meg. Már sok mindent tudunk róla. Se víz, se levegõ, se élõlények nincsenek rajta. 14 napig tart rajta a nappal, és 14 napig az éjszaka. Így a felszíne nappal 100 foknál is forróbb, éjszakánként pedig mínusz 130 fokra is lehûl. Mivel ugyanannyi idõ alatt fordul meg a saját tengelye körül, mint amennyi idõ alatt megkerüli a Földet, ezért mindig ugyanazt az oldalát fordítja felénk. Azt már bizonyára észrevetted, hogy alakja egy-egy hónapon belül állandóan változik. Hol keskeny sarlónak látszik, hol fél korongnak, hol teliholdnak. Ma már mûholdak is keringenek Földünk körül. Ezeket az ember alkotta és sokféle célra használják: tudományos kísérleteket, meteorológiai megfigyeléseket végeznek velük. A mûholdak tévémûsort közvetítenek, vagy telefon-összeköttetést teremtenek a világ két vége között. Merre vezet az út a Holdra?

34

7. hét

1. Minden sorban egy kakukktojás rejtõzik. Keresd meg, majd húzd alá! szomorú, bánatos, levert, komor, sóvárgó kacag, nevet, mosolyog, eszik, vígad becsapja, elsimít, lóvá teszi, átveri, félrevezeti agyafúrt, ravasz, cseles, rakoncátlan, fortélyos lop, felszámol, csen, dézsmál, rabol 2. Húzd alá, majd másold le a mondatok közül a felszólító mondatokat! Légy szíves, hozd ide! Mekkora hal! Hû, de szép könyv! De megijedtem! Ne beszélgess az órán! Ne ijedj meg! Figyelj jobban! Szeretném, ha szebben írnál! _____________________________________________________________

Sopron

_____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ 3. Írd a kék vonalak alá, hogy mely számokat jelentik!

Szombathely

4. Írd le számjegyekkel a számokat!

Kõszeg

2 sz + 4 t + 6 e = ………

7 sz + 5 t + 11 e = ………

hatszázkilenc = ………

háromszázhúsz = ………

5 sz + 3 t +18 e = ………

9 sz + 6 t + 20 e = ………

3 · 100 + 4 · 10 + 6 · 1 = ………

4 · 100 + 6 · 10 + 8 · 1 = ………

3 · 10 + 5 · 100 + 6 · 1 = ………

9 · 1 + 5 · 10 + 6 · 100 = ………

Esterházy-kastély Fertõdön

35

7. hét

1. Fejtsd meg a találós kérdéseket! Nincsen rajtam bélyeg, ezért nem visz el a postás, nem olvas el engem senki, s nem árt meg a mosdás. Egész nyáron zöld a színem, õsszel pedig rozsdás. M:_________________

Minden percben veszed, mégse fizetsz érte, mivel nem a boltos bácsi: a természet mérte. M:_______________

Gazdám álla alatt vagyok, vonójával fûrészel. Együtt szoktunk muzsikálni egy zongoramûvésszel. M:_________________

Megpucolják, ám nem zöldség. Azért van, hogy lábbal töltsék. Szaga messze ûzõ. Akad benne fûzõ. M:________________

Gyõr

2. Alakítsd át a kijelentõ mondatokat felszólító mondatokká!

      

Géza egy verset ír. pl.  ________________________________________ Vivien figyelmesen olvas.  _____________________________________ Gábor gyorsan fut.  ___________________________________________ Adrienn elment a boltba.  ______________________________________ 3. Számolj! 











   

   

   

   

   

   











Szeged



  

  

  

  

  

  

22 t + 8 e

5 sz + 6 t + 4 e

3 sz + 9 t + 55e

7 sz + 4 t + 7 e

A gyulai vár

}}

4 sz + 44 t

} }}

}

2 sz + 3 t + 8 e

}

}

4. Melyik több, tedd ki a jelet!

5 sz + 7 t

73 t + 20 e

Hévíz

36

7. hét

1. Pótold a versben a hiányzó mondatvégi írásjeleket! Szalai Borbála: Kár, de kár! Észrevétlen eltûnt a nyár, odalett Tarsolyában elvitte a meleget Hová ment el Ki tudja, most merre jár Gesztenyefán varjú búsul: „Kár, de kár ” Megjött az õsz, munkához lát: festeget Keze nyomán sárgulnak a levelek Aranyszínû lett az erdõ, a határ, a vén varjú meg csak fújja: „Kár, de kár” – Felvidítlak, varjú pajtás – szól a szél.–

Sopron

Hallgasd csak meg, szélfuvolám hogy zenél Süvítõ dalt fütyül a szél, muzsikál… De a varjú csak azt mondja: „Kár, kár, jaj, de kár, hogy a nyár messze jár”

2. Mely szavakra gondoltam a versbõl? Pótold a hiányzó mássalhangzóit! _ e _ _ e _ e _ , _ e _ _ i _ í _ _ a _ , __ é _ _ u _ o _ á _ , _ ü _ í _ õ

Szombathely 3. Pótold a hiányzó számokat!









   





  

 

 



 

 

 



 

     

 

   

Kõszeg Esterházy-kastély Fertõdön

 

37

7. hét

1. Olvasd el a mesét, majd válaszolj a kérdésekre! A kis nyírfa A parkban egy kis nyírfa állt. Fiatal, zöld levelei voltak. De a nyírfa nem szívlelte a zöld leveleket. Valami különlegeset akart. Egy nap így susogott a szélben: – Semmit sem szeretnék jobban, mint aranyleveleket! Amint a kívánság elhangzott, a nyírfa zöld levelei változni kezdtek. Amikor a Nap elsõ sugarai kisütöttek, a kis nyírfa úgy ragyogott, mint a színarany. Egy járókelõ ámulva érintette meg az arany leveleket. Azután néhányat letépett és beletett a zsebébe. – Ez szemtelenség – mondta bosszúsan a kis nyírfa, de semmit sem tehetett. Késõbb egyre több és több ember érkezett mindenfelõl. Mindenki akart legalább egyet az aranylevelekbõl. – Miért is akartam aranyleveleket? – kesergett a kis nyírfa és nagyon boldogtalanul érezte magát. Ám a szél meghallotta a kis nyírfa bánatát és gyengéden ide-oda rázogatta. És egy napon, amint az elsõ napsugár elõbújt, a zöld levelek újra megjelentek a csupasz ágakon.

Gyõr

(Újhelyi Éva fordítása)

Hol játszódik a történet? _______________________________________ Mit nem szívlelt a nyírfa? _______________________________________ Mi volt a kívánsága?___________________________________________ Miért lett bánatos? ____________________________________________ Ki segített a nyírfácskán? ______________________________________

Szeged

2. Végezd el a számításokat!    

  

     

 

   

 

   

  

   

   

  

  

   

   

  

  

A gyulai vár

Hévíz

38

7. hét Fejtsük meg együtt a rejtvényeket!

1. Nézd meg alaposan a képet! Minden körbõl kettõt vagy többet látsz, kivéve egyet. Melyik az? Színezd ki!

2. Minden kép nevében –l vagy –ll van. Ha jól tudod a szavak helyesírását, meg tudod fejteni a keresztrejtvényt. Megfejtésül egy tárgy nevét kapod.

3. Matematikai fejtörõ. A céltáblában lévõ számok pontszámokat jelentenek. Úgy kell 6 lövést leadnod, hogy a 6 lövés együttes pontszáma 100 legyen. Pl.: 2 · 25 + 3 · 18 + 1 · 3 = 107 lenne, tehát több, mint 100. Próbálkozz, hogyan kell a táblát eltalálni úgy, hogy ez mégis sikerüljön! Megfejtés: _________________________________

39

8. hét

1. Gyakorlás után olvasd fel hiba nélkül az alábbi verseket! Nemes Nagy Ágnes: Laboda Van egy nagy tó: Ladoga. Közepében pagoda. Ladogai pagodában égig ér a laboda. Hej, emide-amoda! Ez a csoda-laboda. Ez a híres ladogai pagodai laboda.

Kiss Anna: Bögre-bál Bödön ledübben, réztál lecsattan, Fazéknak lángon tejhabja lobban. Reppen a lámpa, daráló járja, egerek jönnek a bögre-bálba.

Kemence döngi, vastepsi zengi, Fütyül a kulcslyuk Nincs itthon senki.

2. Pótold a szavakban a hiányzó betûket! Ellenõrizz a szógyûjtemény alapján!

Gyõr

o–ó

g__mb, g__mba, g__mb__c, cs__nak, m__kus, r__ka, r__k__n, r__zsa, fi__k, h__nap, m__s__p__r, __kt__ber, n__vember, hál__, s__s, sz__l, sz__r, vár__s, k__rház, __hajt__, r__p__g__s, mûs__r, s__rba, bút__r, h__g__ly__, f__ly__s__, f__ly__, Ib__lya, __sztály, m__s__ly__g, m__s__lyg__, __ll__, n__n__, f__t__, l__tt__, t__t__, p__lya, m__ly, ajt__, haj__, __laj, ír__, d__mb__s, házb__l, fár__l, házt__l, t__ll, házh__z, hatsz__r, s__hajt, l__, l__vat, csúf__l, j__, j__bb, p__k, pr__ba, rádi__, r__ssz,

Szeged

3. Hány forint van a pénztárcákban? Számold meg, majd írj róla számfeladatot!

__sz + __t + __e = 

____+____+____ = 

4. Gondoltam egy kivonásra! A kivonandó 100-zal nagyobb, mint a különbség. A kisebbítendõ egyenlõ 700-zal. Írd fel a mûveletet! ____ – ____ = ____

A gyulai vár

Hévíz

40

8. hét

1. Keresd a 3 kiemelt szó rokon értelmû párjait! Színezd azonos színûre az összetartozókat! nézett

figyel

bámult

nézelõdött

tekintett

fülel

kiabál

kurjongat

ordít

látott

les

2. Írd a hiányos mondatokba a nézett ige rokon értelmû megfelelõit! Péter az állatkertben éppen az orángutánok ketrecénél _________________. Amikor jobbra _____________ egy ásító majmot ___________________. Egy másik kis majom csodálkozva ____________, amint a társa a magasban

Sopron

ült egy rúdon. A sarokban egy kölyök _________________. Lehet, hogy vele szeretett volna játszani? 3. Folytasd a felismert szabály szerint! lejjebb

kint

feljebb

bent

lenn

nehéz

sekély

______ ______ ______

______ gyors

édes

______ ______

4. Végezd el a mûveleteket! Figyelj az összefüggésekre!

Szombathely

   

  

   

   

   

   

   

  

   

   

   

   

5. Színezd azonos színûre az egyenlõket!

Kõszeg Esterházy-kastély Fertõdön

üljön

41

8. hét

1. Kösd össze a közmondásokat a jelentésükkel! Sok beszédnek sok az alja.

Aki rossz társaságba kerül, maga is elzüllik.

Aki korpa közé keveredik, megeszik a disznók.

A lényeget kevés szóval is el lehet mondani.

A lejtõn nehéz megállni.

Az idõsebbek tapasztalatainak sok hasznát lehet venni.

Jó az öreg a háznál.

Aki egyszer rossz útra tért, az nehezen javul meg.

2. Írd be a hiányzó betûket! Ellenõrzéshez használd a szógyûjteményt!

Gyõr

ö–õ

__z, __t, __sz, Gy__z__, j__v__, rend__r, sz__l__, b__r__nd, cs__r, er__s, es__s, erd__s, felh__s, feln__tt, f__város, gy__z, id__s, leveg__, szerepl__, hûv__s, kitûn__, tejf__l, j__n, süt__,

b__r, k__t, k__, k__b__l, k__r__l,

k__t__l, el__tte, bel__le, ett__l, err__l, tûzh__z, __tsz__r, t__bbsz__r, k__r, __v, él__lény, n__, l__, cs__, délel__tt, ellen__rz__, kett__, k__peny,

Szeged

k__z__s, m__g__tt, négysz__g, Pet__fi 3. Írd be a hiányzó számokat!  

 

 

 



 

 

  

 

    

   

   

  

    

4. Melyik szín milyen számot jelent? +

= 500

+

= 600

+

= 400

+

= 300

+

= 700

+

= 450

+

= 600

+

= 550

A gyulai vár

Hévíz

42

8. hét

1. Olvasd el a következõ szöveget, majd oldd meg a feladatokat! Minden nyugovóra tér

Sopron

Most minden elcsendesedik odakint, minden, ami egész napon át hangos volt, eleven és vidám. A nap lenyugodott, a virágok észrevétlenül bezárják illatozó kelyhüket, és elalszanak: a fehér százszorszépek és a vörös rózsák, a kék harangvirágok és a sárga oroszlánszájak mind-mind elalszanak. A fû meg a gabona is nyugovóra tér. A mezõkre lenge fátyol terül, olyan lágyan, mint a lehelet. A madarak is abbahagyták az éneklést, csendben ülnek a fészekben, szárnyuk alá dugott fejjel. A vidám halacskák békés öblöt keresnek a sötét, áradó vizekben. A kis patak néha még loccsan, csobban egyet álmában, aztán elcsendesedik. Már a szorgalmas méhecskék sem zümmögnek a kertben, alszanak õk is az illatos lépben. A barna csikó, mely egész nap ugrándozott, az istállóban pihen, kis fehér nyuszink sem ugrándozik már a fûben. Egy-egy eltévedt szélroham még átszalad az utcákon vagy a háztetõk felett. Itt-ott megrázza az ablaktáblákat, másutt meg a vadszõlõ levelei között susog. Hamarosan õ is elcsendesedik a völgyben. Már csak a kutyák vannak ébren, néha-néha felugatnak, fõként mikor feljön a hold, vagy egy késõi járókelõ léptei kopognak az utcán. Az egész világ csöndes, egyre csöndesebb. Sötét és néma. Az égen ezer csillag pislákol, a hold puhán önti fényét a földre le. Nem tart már soká, a gyerekek is mind elalszanak szobácskáikban, szépet álmodnak, és mosoly bujkál rózsaszín arcocskáikon. Mely napszakról szól a szöveg? _________________________________ Húzd alá a szövegben kék színessel a virágneveket, zölddel az állatneveket!

Szombathely

2. Gyakorolj!   





   

    

   

   









  

   

  

  

   

   

3. Ádámnak 700 Ft-ja van, 500 Ft-tal több, mint Gábornak. Hány forintja van Gábornak? A: _______________________ T: _______________________

Kõszeg

SZ: 

V: _______________________________ _______________________________

Esterházy-kastély Fertõdön

43

8. hét

Fejtsd meg a találós kérdést! Nincsen testem, nincs barátom, nincs kenyerem, se lakásom, esõ eshet, mégse ázom, nyargalászok hét határon. Februárban hozok fagyot, bátyáim a vad viharok, ha bezárod az ablakot, fütyörészve kint maradok. Mi az? _________________________________ Tudod-e, mi a szél? A szél nem más, mint a levegõ vízszintes áramlása, mozgása. A hideg és a meleg levegõtömegek helycseréje. Ti magatok is elõidézhettek ilyen helycserét. Télen például, amikor a lakásban meleg, odakinn meg hideg van. Ha kinyitjátok a szabadba vezetõ ajtót, tüstént megindul a benti meleg, s a kinti hideg levegõ cseréje. Ugyanígy cserélnek helyet az egyes vidékek, országok, földrészek fölött elhelyezkedõ hideg, illetve meleg légtömegek. A levegõréteget a Föld felszíne melegíti fel. A Föld felszínét pedig a Nap. A meleg levegõ ritkább és könnyebb a hidegnél, ezért felfelé törekszik. Ahonnan viszont levegõ száll el, oda mennie is kell levegõnek. Így az elmozduló könnyebb, melegebb levegõ helyére nehezebb, hideg levegõ tódul. Ez a légáramlás okozza a szelet. Rendkívüli szélvihar a hurrikán és a tornádó. Utóbbi kisebb kiterjedésû, a viharfelhõtõl a talajig érõ felhõtölcsér. Viszonylag rövid ideig tartó jelenség, de rendkívül pusztító hatású. Viharos erejû forgószélként vált hírhedtté, elsõsorban az észak-amerikai földrészen. A hurrikán több száz kilométer széles, felhõszakadással járó szélvihar. A meleg trópusi tengerek felett keletkezik. Néha a partvidéket is eléri – súlyos károkat okozva –, de szerencsére a szárazföld fölött hamar lecsendesedik. Melyik szélkakas más, mint a többi?

44

9. hét

1. Csoportosítsd a következõ szavakat a megadott kérdések szerint! hall, ég, bojt, lyukas, húsz, gömbölyít, fog, gólya, sok, gömbölyû, süllyed, új

2. Pótold a hiányzó magánhangzókat!

u–ú

hossz__, fal__si, gyal__, kap__, ágy__, any__, ap__, ár__cikk, báb__, karcs__, hatty__, fi__, varj__,

__t, __tca, h__sz,

h__szár, k__t, ny__l,

ny__lat, ty__k, t__l, j__ni__s, j__li__s, J__lianna, J__lia, b__tor, cs__szik, gy__r, gy__rma, s__lyos, __j, __jj, p__p, r__g, s__g, s__hog, h__g, h__gom, h__gi, les__jt, l__d, l__das, lass__, __gy, b__cs__, h__s, b__za, a__tó, m__lt, m__ze__m, b__ta, h__r, h__rrá 3. Mely számok helyét rejtik a színes téglalapok? Írd be!

45

9. hét

1. Olvasd el a verset, majd a vershez tartozó képet! Székely Dezsõ: Titkos út Szél kavar vén avart, zsákos felhõ avart hordott. Hûs vackában egymagában egy torzonborz borz borzongott. Nyúl nyomán túl sovány, horpadt hasú róka iszkolt; varjú-néne fáról nézte: hogy fut az a vörös színfolt! Szél kavart kék vihart, tûlevelén csillag porzott: ezüst ágak muzsikáltak: altatták az árva borzot. 2. Pótold a j vagy ly betûket! Nevekben: Gerge___, ___ános, La___os, Orso___a, ___uliska, Káro__, ___akab, Mihá___, ___udit, ___ácint, Ha___nalka, Orso___a Helységnevekben: Sátoral___aú___he___, Boda___k, Ha___máskér, Ba___a, Keszthe___, Kirá___kút, Toka___,

Dunaú___város, Szombathe___, Seregé___es,

A___ka, Ha___dúszoboszló, 3. Végezd el a mûveleteket!   

   

   

   

     

   

  

 

 

   

  

  

4. Folytasd a sorozatot mindkét irányba 2-2 taggal! ____, ____, 420, 570, 630, ____, ____ ____, ____,

460,

320, 440, 300,

420,

____, ____

46

9. hét

1. Kösd össze a szólásokat a jelentésükkel! Egyik kutya, másik eb.

Meg sem közelíti, nem is hasonlítható hozzá.

Nyomába sem léphet.

Egyformán rossz mind a kettõ.

Véka alá rejt valamit.

Õszintén kimondja, amit gondol, nem titkolja el a szándékát.

Nem árul zsákbamacskát.

Mások elõl eltitkolja.

2. Pótold a betûket, ellenõrizd a megoldásodat! ü–û

gyönyör__, s__r__, f__rész, f__t, gy__jt, h__vös, __nnep, gy__r__, esk__, men__, egy__tt, m__sor, sz__net, cím__, kit__nõ, , gömböly__, f__, f__ves, f__tty, egyszer__, nagyszer__, fés__, s__ket, s__llyed, f__z, f__zet, t__z, t__zön, t__zzel, t__zi, t__zes, t__zet, bet__, keszty__, sepr__, __l, __lés, szegf__, t__ndér, __zlet, b__n, b__ntetés, ör__l, h__llõ, rep__l, sz__k, köször__, 3. Folytasd a számolást!         

     

         

    

       

     

       

    

4. Egy alma 20 dkg. Rajzold meg, hány darab alma van a kosarakban, ha … 1 kg-ot vettem:

legalább fél kg-ot vettem:

2 kg-ot vettem:

47

9. hét

1. Olvasd el a mesét! Szvetlana és Dávid Szvetlana öccse, Dávid vadász volt. Egy nap úgy megbetegedett, hogy nem tudott felkelni az ágyból. Hát Szvetlana fölkapaszkodott az égbe, hogy a Naptól kérjen segítséget. A felhõ szélén egy öregasszonnyal találkozott. Megkérdezte tõle: – Hogy jutok el a Naphoz? – Én az anyja vagyok – mondta az asszony. – Miben segíthetek? Szvetlana elmesélte az öccse betegségét, mire az öregasszony így felelt: – A fiam, a Nap nem nagyon kedveli az embereket, de én majd söprûvé változtatlak, és a sarokba támasztalak. Mikor hazajön a fiam, a Nap, kikérdezem a dologról. Amikor a Nap hazaért, az anyja megkérdezte: – Mondd, kisfiam, jól viselkedtek az emberek? – Egy Dávid nevû vadász kivételével – felelte a Nap. – Mert ez a Dávid akkora zajt csapott a puskájával, hogy felbosszantott. Meg is kellett babonáznom, hogy csendben maradjon. De ne aggódj, Anya, ha a fiú tizenhét napig egy sötét szobában marad, meggyógyul. Ahogy a Nap nyugovóra tért, az anyja visszaváltoztatta a söprût Szvetlanává, és a lány visszatért a földre. Dávidot meg tizenhét napig egy sötét szobában tartotta, és az öccse meg is gyógyult. És hogy a Nap még egyszer méregbe ne guruljon, Szvetlana eldugta a puskát. Dávid meg csendesebb foglalkozást választott, és élete egészséges maradt. (orosz népmese)

Sorold fel a szereplõket! _______________________________________ Igazak (I) vagy hamisak (H) a következõ állítások? …… Szvetlanának a Nap anyja segített. …… Dávid nem viselkedett jól, ezért a Nap megbabonázta. …… Dávidot bátyja tizennégy napig egy sötét szobában tartotta, hogy meggyógyuljon. 2. Gyakorolj! 







  





770



550



450

40

140

80

180 380

48

9. hét

Milyen szó bújt el az alábbi szavak mindegyikében? õrködik,

lököd,

ködmön,

költözködik

Megfejtés: __________________ Tudod-e, mi a köd? A ködöt régen titokzatos jelenségnek tartották, mert tompítja a zajokat, és gátolja a távolra látást. Ma már tudjuk, hogy igen apró vízcseppecskékbõl áll. Olyankor keletkezik, amikor a sok vízpárát tartalmazó levegõ erõsen lehûl. A hideg levegõ nem képes annyi vízpárát magában tartani, mint amennyit melegebb állapotában. Ezért parányi cseppecskék alakjában jelenik meg. Mivel ezek súlya igen csekély, ezért szabadon lebegnek a levegõben. Mivel sok-sok millió van jelen egyszerre, a fény útjában jelentõs akadályt jelentenek. Biztosan megfigyelted már, hogy a hidegebb õszi, téli napokon gyakori. Ha a levegõ felmelegszik, a köd szétoszlik. Ködöt mesterségesen is elõ lehet állítani. Filmek készítésénél, színházakban, koncerteken szokták alkalmazni. Hogyan lehet ez? Leggyakrabban szárazjég, vagy ködgép segítségével.

Melyik vízcseppnek nincsen párja? Keretezd be!

49

10. hét

1. Olvasd fel a szóoszlopokat! Figyelj a mássalhangzók hangoztatására! Helyezd mondatokba a szópárokat! tol – toll ál– áll új – ujj épen – éppen kel – kell szál – száll megy – meggymeny – menny

fen – fenn len – lenn szelõ – szellõ hal – hall

var – varr ere – erre ara – arra kasza – kassza

2. Pótold a hiányzó mássalhangzókat! Ellenõrizz, majd javíts a szógyûjtemény alapján!

b – bb

a___an, a___lak, ___elje___, e___e, felje___, gör___ül, jo___, késõ___, kijje___, kise___, klu___helyiség, lejje___, lo___og, lo___an, nagyo___, pró___a, ra___ol, do___ol, sze___, ta___letta, tö___, zsi___ad, tová___, c – cc

bi___ikli,

gombó___ot,

gombó___al,

ko___og,

ko___an,

mo___orog,

mo___an, vi___el, d – dd

a___ós, a___ig, e___ig, ke___, ke___ves, lá___a, ra___ír, 3. Töltsd ki a táblázatot! Szám

Tízes számszomszédok Százas számszomszédok kisebb

nagyobb

kisebb

nagyobb

867 675 412

4. Mennyit jelentenek a vonalkódok, ha ……?

Kerekítések tízesre

százasra

50

10. hét

1. Szótagpiramis. Alkoss a szótagokból szavakat! Mindig az azonos színûekbõl válogass, a kiemeltektõl indulj!

  !"  ________________________ #  

________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ 2. Válassz a fenti szavak közül, és alkoss különbözõ fajtájú mondatokat! _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ 3. Kösd össze az összetartozókat!

1l

10 l

2 dl

100 l

4. Gyakorolj!    

   

   

    

   

   

  

 

  

   

  

  

51

10. hét

1. Olvasd el a verset! Végh György: Rendhagyó mozdonyvezetõ Indul már a vonatom: következik Badacsony, utána meg Jászberény, nem állunk meg Ráckevén, hiába vár Kecskemét, elkerüljük Túrkevét, de kiszállunk Ercsiben, itt van máris Debrecen, Edelény és Aggtelek, a pénztáros tiszteleg, halat fogunk Szegeden, és megsütjük iziben, nagynénim van Kalocsán, fõzi már a kocsonyám, amit látsz, az Tiszalök, itt élek, ha megnövök, végállomás: Kapuvár! Szervusz, engem apu vár! 2. Írd le a versben található helységneveket ábécérendben! _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ 3. Pótold a hiányzó betûket! Ellenõrizd a munkádat! g – gg

csen___et, drá___a, elé___, fü___, fü___õle___es, fü___öny, ___õ___ös, ___u___ol, lé___ömb, ma___as, nyû___ös, rá___ó, ré___en, re___el, zu___, zú___ h – hh

a___oz, dü___ös, e___ez, ___u___og, mé___, pu___a 4. Írd be a hiányzó mérõszámokat! 1 cl = …… ml; 1 dl = …… cl = …… ml; 1 l = …… dl = …… cl = …… ml 1l=

1l=

1l=

2 dl + ____ dl

6 dl + ____ cl

3 dl + ____ ml

30 cl + ____ cl

50 cl + ____ ml

40 cl + ____ dl

400 ml + ____ ml

400 ml + ____ dl

20 cl + ____ ml

52

10. hét

1. Olvasd el a mesét, majd oldd meg a feladatokat! Az öreg nagyapó és a kisunoka Volt egyszer egy vénséges vén öregember, alig látott, süket volt az istenadta, és a térde is reszketett. Ebédnél alig tudta a kanalat kézben tartani, kiloccsantotta a levest az abroszra, és a szájából is visszalottyant valami mindig. A fia és a menye fintorogva fordultak el tõle, és végül is a jó öreg odaszorult a kemence sarkába, ott eddegélt, agyagtálacskáját az ölében nyugtatva, és mert elég szûkösen mérték eledelét, idõnként az asztal felé pillantott, és szemét elfutotta a könny. Egyszer reszketõ keze még a tálacskát sem tudta tartani, földre pottyant, és darabokra tört. Szidta is a fiatal menyecske, õ azonban szót sem szólt, csak sóhajtozott. A menyecske akkor fatálat vásárolt neki néhány garasért, hogy egyék abból, jó az neki. S hogy így üldögéltek ebédnél, látják, amint a négyéves kisunoka a földön egy deszkácskából valamit eszkábál. – Hát abból mi lesz? – kérdezte az apja. – Kisvályú – válaszolta a gyerek. – Ebbõl esznek anyuka és apuka, ha én majd nagy leszek. Az asszony és az ember egymásra néztek, lassan megeredt a könnyük. Újra az asztal mellé ültették nagyapót, és attól kezdve mindig velük együtt evett, nem szóltak egy szót sem, ha kiloccsantotta a levest. (Lev Tolsztoj meséje)

Hogyan bánt nagyapóval a fia és a menye? _______________________ Miért kapott fatálat nagyapó? ___________________________________ Miért faragott kisvályút a kisunoka? _____________________________ Mire tanította meg a kisunoka a szüleit? Húzd alá a helyes választ! a) Hogyan kell kisvályút készíteni.

b) Az idõs szülõket is tisztelet illeti.

c) Mindig együtt kell étkeznie a családnak. 2. Pótold a hiányzó mérõszámokat! $

$  $   )$   )$   ($   ($ 

)$  )$  )$  $ $

%$ %$ %$ )$ )$

%$ %$

($ ($

$ $  $ 

)$  )$  )$ 

 %$   %$ 

)$ )$

 ($ 

 ($ 

)$ )$

%$ %$ %$ %$ %$ ($ ($

53

10. hét

Választottam néhány rejtvényt. Fejtsd meg õket! 1. Az alábbi képet egy függõleges és egy vízszintes vonallal oszd négy részre úgy, hogy mindegyik részben azonos számú csillag legyen!

2. Keresd meg, majd színezd ki a betûhalmazban az alábbi szavakat!

csillag reggel kakukk illat forró

a c l l c f c c

j k a k u k k s

c i c f g e c i

f l c o g l r l

o l s r f l e o

r a i c o r g g

o t l l r e g a

k c l c r o e t

u c c c ó l l c

3. Tudod-e a választ? Egy udvarban házinyulak és tyúkok sütkéreztek a napon. Összesen 35 fejet és 94 lábat számoltam. Hány házinyúl és hány tyúk volt az udvarban? Válasz: ________________________________ _______________________________________

k c o r r c o g

c s i l l a g c

r e g g k u k k

54

11. hét

1. Olvasd el hangosan a szóoszlopokat! hordta küldte mondta kezdte

szendvics hallgat ébresztget ijesztget

mindnyájan orrszarvú pingpong ajánlkozik

varrjon otthon bükkfa keddre

2. Másold le az 1. és a 4. szóoszlop szavait! _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ 3. Szópiramis _______________________________

Debrecen

_______________________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________ 4. Becsülj tízesre kerekített értékekkel! Végezd el a számításokat!

Halászbástya Budán

5. Hasonlítsd össze a mennyiségeket! Tedd ki közéjük a <, >, = jeleket! 315 cm

4m

120 cl

1l

40 dm

5m

120 dl

12 l

310 mm

30 cm

41 dl

4l

Gyõr Boldogkõ vára

55

11. hét

1. Írd ki a szövegbõl a ki? mi? kit? mit? kérdésre felelõ szavakat ! A király küldte a sürgõs levelet, de már nem Csehországból. Azóta befejezte a cseh háborút, s most meg a vén német császárral gyûlt meg a baja. De útját ott is diadal kísérte. Egymás után foglalta el az osztrák várakat, s hadait már Bécs városa nyögte. Nem is lett volna már hazája sem tán a német császárnak, ha csak egyedüli ellenség lett volna, de egyik szemét Mátyás királynak mindig a törökön kellett tartania. A törökön s az otthoni pártoskodókon… Kinizsi hát lóra pattant a király levelével, és Nagyvázsonyba, a várába vágtatott. (Tatay Sándor: Kinizsi Pál – részlet –)

_____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________

Pécs

2. Írd be a hiányzó betûket! k – kk a___ar, a___or, ba___ancs, bici___li, bo___or, bu___anó, bü___fa, csö___en, e___or, fió___a, hupi___é___, ___a___u___, la___festé___, la___ás, lyu___as, lyu___al, ma___, mi___or, mó___a, o___tóber, o___os, o___a, o___al, o___é, óra___or, pa___ol, pó___ot, pu___an, re___edt, sa___, si___ál, si___oly, sza___áll, sza___ör,

szö___en, szü___ség,

A jáki templom

zö___en 3. Gyakorolj!

4. Mely számok teszik igazzá a nyitott mondatokat?      *

* 

 

     +

+    

 

A pannonhalmi apátság

Esztergom

11. hét

56

1. Olvasd el a mesét, majd végezd el a feladatokat! A bagoly és a mormota

Debrecen

Vadászni indult a bagoly. A levegõbõl észrevette a mormotát, amely csak néhány lépésre volt az üregétõl. A bagoly az üreg elé szállt, és azt huhogta: – Most elkaplak, te földi állat! A mormota ijedtében cselhez folyamodott, dicsérni kezdte a baglyot: – Ó, nagy hóbagoly! Milyen szép, hatalmas a mellkasod, milyen szép, hatalmas a mellkasod! A hiú bagoly dölyfösen kihúzta magát, lábát szétvetette, s az egyikrõl a másikra billent. A mormota tovább dicsérgette: – Micsoda mellkas, micsoda mellkas! A bagoly kidüllesztette vakítóan fehér mellét, villogtatta sárga szemét, s büszkeségében a szárnyát is lebegtetni kezdte. A mormota meg – huss! – átsurrant a bagoly lába között, és tüstént eltûnt az üregben. (eszkimó népmese)

Kösd össze a szereplõket a rájuk jellemzõ tulajdonsággal! öntelt bátor eszes talpraesett fennhéjázó pökhendi Egészítsd ki a mese szavaival a hiányos mondatokat! A vadászó bagoly a mormota üregének a bejárata elé _______ le. A mormota ijedtében ____________ folyamodott. Elkezdte ____________ a baglyot. A dölyfös bagoly meghallva ezt, kihúzta magát, a lábát szétvetette, s közben a

Halászbástya Budán

mormota _______________ a lába között, és megmenekült. 2. Becsülj tízesre kerekített értékekkel! Végezd el a számításokat!

Gyõr Boldogkõ vára

57

11. hét

1. Olvasd fel a verseket, ügyelj a szavak tiszta ejtésére! Szepesi Attila: Csipegetõ Kis csíz, mit csípsz? Kis pinty, mit sírsz? Mit rísz, bíbic? Itt is friss víz, friss víz s tíz kis rizs!

Weöres Sándor: A cinke és a vadrózsabokor

Rizs is? Rizs is! Így víg tíz csíz, tíz pinty s tíz kis bíbic! Hízik? Hízik!

Cinke pittyen, csipkegallyra száll: ily bogyóra vágyakoztam jóideje már. Szegény cinke, ha bogyóra lel: csipkerózsa kis szívével talán áttelel.

Pécs 2. Pótold a hiányzó betûket! l – ll á__j,

á__arc, a__u__, á__ás, á__at, á__omás, ba__ag, ba__, bi__eg,

bámu__, be__sõ, bó__int, bö__csõ, csa__án, Csi__a, cse__es, csa__ó, da__am, e__em, e__enség, e__enõrzõ, e__õtt, fe__eg, fu__ad, fe__nõtt, ga__ér, ga__amb, Gabrie__a, Göncö__szekér, Ge__ért, gya__u, ha__otta, ho__, hu__, ha__k, ho__ó, há__ó, ha__pikkely, hü__õ, i__at, I__ona, i__ik,

A jáki templom

istá__ó, je__ez, je__emzõ, je__mez, je__vény, Jo__án, Jú__ia, jú__ius, kami__a, ka__ap, 3. Gyakorolj!

4. Pótold a hiányzó számokat, számjegyeket!

Esztergom

A pannonhalmi apátság

58

11. hét Fejtsd meg a találós kérdést!

Veheted a boltban, veheted az utcán, veheted vásárban, veheted a pusztán,

veheted napközben, és veheted este, de nem fizetsz érte, soha semmit se.

Megfejtés: ____________________________ Tudod-e, mi a levegõ? A levegõ láthatatlan gázok keveréke: mintegy háromnegyede nitrogén, ötöde oxigén, de egyéb gázokat pl. széndioxidot, vízgõzt, és szilárd részecskéket pl. különbözõ porokat tartalmaz. Minden élõlénynek szüksége van levegõre. A benne lévõ oxigént fogyasztja az élõlények tömege, amikor lélegzik. Az emberiség még ezenkívül a nagy vegyi folyamatokhoz, elsõsorban az égéshez, óriási mennyiségben vonja ki a levegõbõl. Szerencsére azonban nem fogy el, mert a növényzet nagy mennyiségben termeli. A levegõ könnyû, gondolhatod. Egy liter levegõ súlya valamivel több, mint 1 gramm. Percenként kb. 7 liter levegõt lélegzünk be, ez egy nap kb. 10-12 kg levegõt jelent. A levegõben lévõ oxigén tesz minket képessé arra, hogy mozogjunk és munkát végezzünk.

Merre lehet kijutni a labirintusból a szabad levegõre?

59

12. hét

1. Pótold a köznevek, tulajdonnevek kezdõbetûit! __ékesfehérvár, __agyarország egyik legrégebbi __árosa. __éza fejedelem alapította a X. század végén. Félúton __udapest és a __alaton között sok __iránduló kedvelt célpontja. Az ezeréves koronázóvárosban 37 __irályt koronáztak meg és 14 __irálynak szolgált temetkezési helyéül. Nevezetességei közé tartoznak: a __ent __nna __ápolna, a __azilika, a __ent __stván __irály __úzeum, s a __elváros gazdag látniválói; __emplomok, rendházak, __úzeumok. Ha valaki __ejér __egyében jár, mindenképpen keresse fel! 2. Írd be a hiányzó betûket, ellenõrizd a munkádat! l – ll

Pécs

kapcso___ó, karo___, ke___, ke___emes, kiá___tás, kiá___ítás, ki___enc, ki___ogramm, ko___bász, kö___tõ, kü___önben, ___i___a, ___i___a, madárto___, ma___om, megá___ó, me___eg, me___ett, me___ény, nu___a, nyí___ik, nyú___ik, o___ó, pa___ota, pi___angó, pi___anat, ro___er, siká___, sza___ag, szá___ó, szá___oda, szitá___, to___bamondás, to___vaj, vá___, vá___ogat, vasa___, vé___emény, vi___ág, vi___a, vi___ám, vi___og, vízi___ó, zá___og, ü___és

A jáki templom

3. Töltsd ki a táblázatokat! Szám Szám

Kerekítések tízesre

százasra

Szám

526

856

327

255

405

436

Kerekítések tízesre

százasra

4. Becsüld meg az összeget! Számítsd ki az eredményt!

Esztergom

A pannonhalmi apátság

60

12. hét

1. Alkoss a hópelyhekbe írt szótagokból szavakat! Az azonos alakúakból válogass, mindig a kiemeltektõl indulj! ri

ger

dzõ

E

ka

pa

gész dit

e

u

ség

lem



_____________________________________________________________ _____________________________________________________________ 2. Kisbetû vagy nagybetû? Pótold a hiányzó betûket!

Debrecen

__agyarország, __utya, __odri, __una, __uk, __óka, __etõfi __ándor, __isza, __örögország, __engyel, __ebrecen, __emzeti __úzeum, __omb, __ános-__egy, __egy, __udai-__egység __etõfi-__íd, __abadság __ér, __ossuth __ajos __ltalános __skola, __ceán, __est __egyei __írlap, __rszágos __échényi __önyvtár, __ánchíd, __õ __tca, __enger, __örmögõ __ömötör, __ivárvány c. újság, __incskeresõ kisködmön, __emzeti __ínház, __õvárosi __agycirkusz, __agyar __öztársaság, __ejedelem, __elencei-tó, __elet-__agyarország, __onfoglalás, __ars 3. Számold ki az eredményeket!

Halászbástya Budán

4. Töltsd ki a táblázatot! +

140

180

190

290

+

320

620

540

570

Gyõr Boldogkõ vára

130

150

180

280

61

12. hét

1. Olvasd fel Nekeresdország nevezetességeit! Figyelj a hosszú mássalhangzók ejtésére! Ballag utca Poggyász Szálloda Szappan Operaház Reccsen híd

Süllyed-hegy Hosszú tér Szennyes-tó Forró forrás

Makkos-sziget Reggel-tenger Hullám-óceán Nézzétek Múzeum

2. Írd be a hiányzó betûket! m – mm állo____ás, bá____ul, ca____og, dekagra____, E____a, fogkré____, gala____b, ha____is, ka____illa, kelle____es, kilogra____, ____ónika, ____ihály, se____i, zúz____ara, zü____ög,

Pécs

n – nn Adrie___, A___a, azo___ba___, be___, Be___õ, cse___get, e___ivaló, e___ek, fe___ va___, i___kább, i___i, jobba___, jö___, ka___a, kí___, ki___, kí___zás, külö___be___, le___ va___, Maria___, ___i___i, szalo___a, utá___a, uzso___a, ü___ep, va___ak, Vivie___, Zsuzsa___a 3. Számolj! Figyeld meg az összeg változásait!

A jáki templom

4. Katinak 725 Ft zsebpénze van. Évának 125 Ft-tal több. Hány forintja van Évának? A: _______________________ T: _______________________ SZ: 

V: _______________________________ _______________________________

A pannonhalmi apátság

Esztergom

62

12. hét

1. Olvasd el a mesét, oldd meg a feladatot! Pitty-potty és litty-lotty

Debrecen

Csüngött a jégcsap nagy hegyesen az ereszen. És olyan peckesen, gõgösen nézett alá a befagyott pocsolyára, mintha nem is egy anyától lettek volna. De ez egy cseppet se bántotta a páncélba öltözött pocsolyát. – Hé, te! – mordult le a jégcsap, mint egy goromba úr a cselédre. – Szólítottál, testvér? – rebbentette fel lecsukló hópilláit a szundikáló pocsolya. – Testvéred a tócsa meg a sárlé, megdermedt litty-lotty! Meg ne lássalak többet itt, alattam! – Ha én litty-lotty, akkor te pitty-potty, testvér! De nagy legény vagy, mióta meggémberedtél! Fenn hordod nagyon azt a lelógó orrod. Pedig emlékezhetnél, hogy velem együtt egy szürke felhõbõl születtél! – Én veled, testvér? Soha, soha! A szóváltás közben a jégcsap észre sem vette, hogy egészen kimelegedett. Amire észrevette, már késõ volt, mert: – Kipp-kopp! – kezdtek hullani róla a cseppek. – Kipp-kopp, pricc-precc – robbantak szét, ahogy a pocsolya jegére csöppentek. De aztán fölkelt a nap is. És engedett a pocsolya is. – Pitty-potty, litty-lotty. – Délre már boldogan ölelkeztek a pocsolya s a volt jégcsap. Egymást noszogatva indultak a sánc felé, hogy onnan a patakba, a patakból a folyóba fussanak, hogy a tengerbe érve hatalmas hajókat ringassanak. És alig várták, hogy újra felhõként szállhassanak az egyre kékülõ égen, ahol majd gyönyörû repülõgépek bújócskázhatnak bennük. (Kányádi Sándor – átdolgozás –)

Egészítsd ki a mondatokat a mese alapján, majd számozással állítsd sorrendbe! ___ A jégcsap __________kezd. ___ A volt jégcsap és a pocsolya hosszú __________ indulnak. ___ A jégcsap és a pocsolya _________________ keveredik. Halászbástya Budán 2. Gyakorolj!

Gyõr Boldogkõ vára

63

12. hét

Melyik szó lehet az alábbi 3-3 összetett szó elõ- illetve utótagja? ásvány

esés

tenger

festék

édes

tükör

Mit tudsz a vízrõl? Biztosan tapasztaltad már, hogy a víz, a minket körülvevõ világban, csaknem mindenhol jelen van. Már tudod, hogy van a levegõben, de van a talajban és valamennyi élõlényben (az emberben, az állatokban, a növényekben). A Föld felszínének is háromnegyed részét víz borítja. A víznek számos érdekes tulajdonsága van. Az egyik ilyen, hogy amikor megfagy, hirtelen kitágul. Ilyenkor nagyobb helyre van szüksége, mint eredetileg. Így, ha valamibe be van zárva, pl. egy üvegbe, akkor könnyen szétrepeszti azt. Ez azért érdekes, mert a tárgyak általában a hõmérséklet csökkenésével inkább összezsugorodnak. A víz azonban, éppen ellenkezõleg viselkedik. A víz szilárd formája, a jég, kevésbé sûrûbb a víznél. Ennek nagy jelentõsége van az élõlények szempontjából, mert ha a víz felszínén képzõdött jég lesüllyedne a víz fenekére, felfelé szorítaná a vizet. Ekkor pl. egy tó, akár a fenekéig is befagyna. Gondold el, mennyi állat és növény elpusztulna így. Szerencsére azonban, ez nem így történik. Melyik nyíláson fog kifolyni a víz?

64

13. hét

1. Olvasd el a szósorokat, majd húzd alá a többes számú fõneveket! nézek, írok, betûk, tollak, szállok, utak, nyak, sakk, gyíkok, hidak, vizek, hiszek, gyûrûk, hüllõk, kakukk, köpenyek, kiállítások, könnyek, rakodik, rejtõzik, rikkantottak, szegfûk, vízilovak, tyúkok, patak, könyvek, írók, úszik, úszók 2. Karikázd be a szavak közül a –t ragos (mit? kérdésre) felelõ szavakat!

Marék Veronika

vesszõt, alagút, tollat, állít, tolat, autót, bakancsot, befõtt, biccent, csillagot, dicséret, dicséretet, díjat, esõt, köszönt, függönyt, hirdet, húst, kiáltást, koccint, kesztyût, vizet, hidat, nyulat, nyilat, négyzet, nyit, õrt, odút, rút, lesújt, súlyt, sült, 3. A fenti feladatokból írd ki csoportosítva az aláhúzott szavakat!

Janikovszky Éva

többes számú fõnevek:

-t ragos fõnevek:

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

4. Töltsd ki a táblázatot! Fejben számolj!

Jókai Mór



120

170

190

290



560

340

780

520

110

5. Becsülj, számolj, majd ellenõrizd a számításodat!

Móricz Zsigmond

150

180

280

65

13. hét

1. Alkoss szavakat a szótagbuborékokból! A kiemeltektõl indulj, az azonos színûekbõl válogass! ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________

Weöres Sándor

2. Pótold a betûket, ellenõrizz a szógyûjteménybõl! p – pp a___u, a___ró, csa___da, cse___, csi___ke,

é___ít, ho___á, ka___kod,

ké___zeld, kom___ót, ko___an, ko___ott, kö___eny,

na___al, re___ül,

rö___en, sza___an, szé___en, szín___ad

Móra Ferenc

r – rr a___afelé, be___eg, csö___ög, csö___en, csu___an, dicsé___et, e___õs, e___efelé, fe___de, fo___, fo___ás, fo___ó, fú___, hu___á, ko___epetálás, me___e, mo___gó, nyí___fa, o___, o___sza___vú, so___end, va___ónõ, vi___ad, zsí___os,

Mikszáth Kálmán

3. A kapu mely részében köt ki a labda? Számolj, majd kösd össze a labdákat a megfelelõ számfeladattal!

Szabó Magda

13. hét

66

1. Olvasd el a mesét, felelj a kérdésekre! A jégvirág

Marék Veronika

Janikovszky Éva

Egyszer réges-régen, amikor már ismerték az ablaküveget, történt, hogy fõzés közben a fedõ alól a kíváncsi gõz kiszökött és a nagy szabadságvágyában a konyhában összevissza lebegett örömében. A bejárati ajtón nagy fényességet látott s elhatározta, hogy kiszökik az égen szálló rokonaihoz. Odakint iszonyú erõvel támaszkodott neki a tél az ajtónak. Be akart törni a meleg lakásba, de az ajtó útját állta. A gõz tett még egy tiszteletkört, és nekirohant az ablaküvegnek. Pillanatok alatt odafagyott és amolyan szép virágszirom-alakzatot, különbözõ formákat vett fel. Bárhogy is próbálkozott, hogy visszaszálljon, sehogy sem sikerült, egyre jobban odatapadt. A gyerekek azonnal észrevették a szép téli látványt, s gyönyörködés közben mindjárt elnevezték jégvirágnak. Sokáig nem mertek hozzányúlni, féltek, hogy õk is odafagynak. Nézegették a jégvirágformákat, amiket még a festõ és grafikusmûvészek is megirigyelhettek volna, olyan szépek és tökéletesek voltak, hogy utánozni nem lehetett õket. Aztán véletlenül valamelyik gyerek hozzáért, ottmaradt az ujjlenyomata, s ez felbátorította õket, hogy figurákat állatokat rajzoljanak rá. Azóta minden gõz, pára, amelyik véletlenül megszökik télen a fazékból, kuktából, így jár. Odafagy az ablakra, s jégvirágként díszíti az ablaküveget. (Kanizsa József)

Mit tervezett a fedõ alól kiszálló gõz? _____________________________ _____________________________________________________________ Hogy keletkezik a jégvirág? _____________________________________ _____________________________________________________________

Jókai Mór

Írd ki a szövegbõl, hogyan fejezi ki az író: nagyon hideg van kinn: __________________________________________ az ajtó nem engedte be: _________________________________________ 2. Becsülj, számolj, majd ellenõrizd a számításodat!

Móricz Zsigmond

67

13. hét

1. Keretezd be a dõlt betûvel írt szavak közül a helyesen írt alakokat! Zirc a Bakony / bakony közepén, 400 m körüli magasságban, az Észak / észak felé folyó Cuha / cuha patak forrásvidékén fekszik, a veszprémet / Veszprémet Gyõrrel / gyõrrel összekötõ út mentén. Környékén ma is szép Erdõket / erdõket találunk. Zirc nevezetességei közé tartoznak: az apátsági / Apátsági templom, az arborétum és a Bakonyi Természettudományi Múzeum / bakonyi természettudományi múzeum. Számos élménnyel gazdagodik, aki ellátogat ide. 2. J vagy ly? Ellenõrizz a szógyûjteménybõl!

Weöres Sándor

akadá___, bo___gó, bor___ú, bú___ócska, cseké___, dere___e, e___nye, engedé___, esté___, fák___a, fogo___, fo___togat, fo___dogál, für___, gomo___og, gu___a, gyap___ú, ha___lékony, homá___, ha___nal, if___ú, ká___ha, kö___ök, kristá___, lebú___ik, mo___, muszá___, mûhe___ 3. Becsülj, számolj, ellenõrizz! Figyeld meg a különbségeket!

Móra Ferenc

Mikszáth Kálmán

4. Pótold a hiányzó számokat!

Szabó Magda

68

13. hét Tarts velem, vár néhány fejtörõ!

1. Találj ki a labirintusból! Merre mennél? Próbálkozz!

2. Melyik a kép hiányzó részlete? Keresd meg, majd karikázd be a helyes megoldást!

3. Találd ki! Eszperente nyelven sok minden kifejezhetõ, azzal a kikötéssel, hogy magánhangzóként csak az e betû használható. Például: a 35 eszperente nyelven így fejezhetõ ki: Hetven fele. a 36 így: Hetven fele meg egy Vajon a 105 hogy lenne eszperente nyelven? A 105 eszperente nyelven = _________________________________

69

14. hét

1. Pótold a szövegben a fõnevek toldalékait! Õszapó Ezek a kicsi (kb. 13 cm), cinegeféle madaraink tavasz_____ és nyáron párban, kettesével járnak, õsz_____ tavaszig kis csapatok______ tornásznak az ág____ között. Hosszú farkuk_____ ügyesen egyensúlyozzák magukat, néha fej_____ lefelé lógnak, úgy keresgélnek hernyó___ és levéltetvek után. Az õszapó készíti a legszebb és legmelegebb fészket az erdõ______! Mohá____ építi sûrû bokor ágai vagy fenyõgallyak közé, kívülrõl kéregdarabkák____ álcázza, a belsejét pedig puha, tarka tollak____ béleli, amelyeket a környéken keresgél össze.

Weöres Sándor

(Schmidt Egon nyomán)

2. Gyûjts a j – ly szógyûjteménybõl fõneveket! Írj belõlük annyit, amennyi a kijelölt helyre kifér! _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________

Móra Ferenc

_____________________________________________________________ 3. Becsülj, számolj, majd ellenõrizd a számításodat!

Mikszáth Kálmán

4. Pótold a hiányzó számokat, számjegyeket!

Szabó Magda

70

14. hét 1. Pótold a szókezdõ betûket!

___óra ___erenc történelmi elbeszélései mese formájában idézik fel a történelmet. Az a gyerek, aki ___óra tolla nyomán hallja elõször a ___onfoglalás mondáit, a ___átyás ___irály alakjához fûzõdõ ___eséket, a ___örök hódoltság korában játszódó históriákat, történelmünk nagy alakjainak, ___unyadinak, ___ákóczinak, a ___abadságharc hõseinek történeteit, sohasem felejti el azokat.

Marék Veronika

2. Írd be a hiányzó betûket! s – ss bizto___, csino___, csípõ___, csipá___, csele___, e___õ, erõ___, fri___, fu___, hõ___ég, kedve___, ké___õbb, ki___asszony, ki___ebb, kí___ér, Ko___uth, közö___, la___an, la___ú, maga___, mo___, má___, óriá___i, orvo___, orvo___ág, takaréko___, te___ék, ügye___,

Janikovszky Éva t – tt

ala___, A___ila, azó___a, befõ___, bú___or, délelõ___, elõ___e, épí___, együ___, fegyelmeze___, felnõ___, fize___, fölö___, fû___és, füze___, i___, ka___og, kaze___a, kerí___és, ke___õ, ki___ûnõ, közö___, lá___szik, le___, li___er, lo___ó, ma___, melle___, mia___, o___hon, ö___, pa___og,

Jókai Mór

pu___ony, re___eg, rú___, segí___, sõ___, su___og, ___able___a, u___ca 3. Melyik labda, melyik kosárba kerül? Kösd össze! 70

   

Móricz Zsigmond

170

  

     

270

    

   

  

71

14. hét

1. Olvasd el a mesét, majd válaszolj a kérdésekre! Hogyan ajándékozott Mátyás király? Egy szegény ember talált egy nagyon nagy tököt. Elvitte Mátyás királynak, odaadta ajándékba. Mátyás meg pénzt adott a szegény embernek, annyi pénzt, hogy két ökröt vehetett rajta. Így aztán négy ökrön szánthatott, mert azelõtt is volt két ökre. A szomszédja gazdag ember volt, kérdezte, hogy hol vette azt a két ökröt. A szegény ember elmondta, hogy így meg így talált egy nagy tököt, aztán Mátyás királynak adta ajándékba. Na, jól van, majd viszek én is valamit. Volt neki egy szép csikója, odaadta Mátyás királynak ajándékba. Nézi Mátyás a szép csikót, egyszer azt mondja: – Ez már csakugyan szép csikó, ilyent még magam sem láttam! Odavezeti a gazdag embert a tökhöz, hogy hát õ látott-e már ilyen nagy tököt? – Na, már ilyent még magam sem láttam! – Na, legyen a magáé azért a csikóért! Mert Mátyás király tudta, hogy gazdag ember, nincs rászorulva a pénzre. Azt a tököt adta néki, amelyiket a szegény embertõl kapott. Ilyen igazságos volt. (vajdasági népmese – Kiszombor)

Hogyan lett négy ökre a szegény embernek? ______________________

Weöres Sándor

Móra Ferenc

_____________________________________________________________ Mit tudott Mátyás király a gazdag emberrõl? Húzd alá a szövegben! Melyik szólás illik leginkább a meséhez? Húzd alá! a) Rossz lóra tesz. b) Igazság a bírság. c) Gazdagnak ad alamizsnát. 2. Becsülj, számolj, majd ellenõrizd a számításodat!

Mikszáth Kálmán

3. Pótold a sorozat hiányzó elemeit! 125, 225, 315, 395,

,

,

,

,

,

Szabó Magda

14. hét

72

1. Szópiramis. Figyelj a tulajdonnevek helyesírására! ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ________________________

Marék Veronika

________________________ ________________________ ________________________ 2. Pótold a betûket! z – zz a___tán, be___eg, bú___a, du___og, e___er, e___ért, e___el, Gyõ___õ,

Janikovszky Éva

ha___a, i___ó, i___ik, la___a, mo___dul, mú___eum, re___eg, re___en, tû___el-vassal, õ___ike, ví___iló, ___i___eg, ___i___en, j – jj bel___ebb, bú___ el! é___fél, é___el, fá___on, fel___ebb, hé___a, ki___ebb, u___, ú___, ú___onc, vi___og

Jókai Mór

Móricz Zsigmond

3. Hogy hívják a kutyust? Ha jól számolsz, megtudod, mert minden eredmény egy betût is jelent!

73

14. hét

Mi az, ami nem kell a képre? Húzd át!

Tudod-e, mit jelent a környezetvédelem? Az ember az elmúlt évszázadokban-évtizedekben meggondolatlanul pusztította természeti környezetét (ipari hulladékok, vegyszerek kerültek a vizekbe, talajba, a levegõbe). Ennek következményei visszahatnak az emberre (betegek, allergiások, asztmások lehetünk). A környezetvédelem célja az ember egészségének és fennmaradásának biztosítása, a környezeti ártalmak (hulladék, por, zaj, sugárzások) megszüntetése, a természetés a tájvédelem. Segíts te is a hulladék szétválogatásában! FÉM ÉS MÛANYAG

NÖVÉNY konyhai és kerti hulladék

PAPÍR VESZÉLYES HULLADÉK

ÜVEG

újságpapír, törött pohár, üvegek,

dobozok,

krumplihéj,

tejfölös flakon, hagymahéj

rozsdás vasak,

elem

74

15. hét

1. Pótold a szövegben a szókezdõ betûket! __etõfi __ándor __iskõrösön született 1823. január 1-jén. Gyermekéveit a __agykunságban töltötte. Több helyen is járt iskolába pl. __iskunfélegyházán, __ecskeméten, __esten… Ismert __ersei többek között a __üstbement terv, az __nyám tyúkja vagy __ __isza. Méltán lett híres __agyar költõ. 2. Írd le írott betûkkel a tulajdonneveket!

Marék Veronika

ADRIENN, VUK,

SZENT ISTVÁN KIRÁLY MÚZEUM,

FEJÉR MEGYEI HÍRLAP,

HÁROM MATYI,

ATTILA, KOSSUTH TÉR,

SZIVÁRVÁNY HETED 7 HATÁRON,

DUNÁNTÚLI-KÖZÉPHEGYSÉG,

DOBÓ ISTVÁN UTCA,

EGER, PETÕFI HÍD, JÁNOS-HEGY, DEÁK FERENC ÁLTALÁNOS ISKOLA _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________

Janikovszky Éva

_____________________________________________________________ _____________________________________________________________ 3. Becsüld meg, majd számítsd ki az eredményt!

Jókai Mór

4. Áginak 475 Ft-ja van, 388 Ft-tal kevesebb, mint Editnek. Hány forintja van Editnek?

Móricz Zsigmond

A: _______________________

T: _______________________________

B: _______________________

V: _______________________________

SZ:

E:

_______________________________

75

15. hét

1. Válaszolj írásban a kérdésekre! Hogy hívnak? ________________________________________________ Hol laksz? ___________________________________________________ Milyen utcában? ______________________________________________ Mi a kedvenc könyved címe? ____________________________________ Mely gyermekújságot ismered? __________________________________ Milyen bolygóneveket ismersz? __________________________________ 2. Pótold a betûket! Ellenõrizz! cs – ccs

Weöres Sándor

gy – ggy

frö____ög, frö____en, lo____og,

e____el több, e____ik, e____ütt,

lo____an, ö____e, ö____ém,

me____ (jár-kel), me____fa,

re____eg, re____en

po____ász

ly – lly

ny – nny

ga____, he____es, sú____os,

a____a, a____i, di____e, e____i,

sü____ed, szabá____os

fo____ad, kö____, kö____en,

Móra Ferenc

kö____es, fé____es, kö___û, kö____ököl, me____i, sze____es 3. Írd fel számfeladattal, majd oldd meg! Melyik az a szám, a) amely a 458 és a 469 összegénél 185- tel kevesebb? _________________________________

Mikszáth Kálmán

b) amely a 425 és a 287 különbségénél 417- tel több? _________________________________ 4. Andreának és Barbarának együtt 825 Ft-juk van. Hány forintjuk van külön-külön? Alkoss szabályt, töltsd ki a táblázatot! A 415 B

285 370

340 420

Szabály: ______________

645 580

150

__________ __________

Szabó Magda

15. hét

76

1. Olvasd el a mondát! Mátyás király Jénében

Marék Veronika

Janikovszky Éva

Mátyás király egyik hadnagyát Jéney Péternek hívták. Gömörbe való volt, Jénébe. Egyszer meghívta a királyt, látogassa meg a faluját. A király elfogadta a meghívást. Amikor Gömörben járt, Harmacról a cikóházi völgyön keresztül lóháton ment át Jénébe. A házhelypusztai dombon a király lova egy nyúltól megijedt és megugrott. Erre a király nem számított. Kiesett a nyeregbõl. Homlokával bukott a földre. Nem lett semmi baja. Ezt a földet azóta Mátyás homlokának hívják. Jéney Péter nõtlen ember volt. A vendégséget úgy tudta megtartani, hogy Rimaszécsbõl, a gazdag Széchy Máriától kért kölcsön márványasztalt, abroszt meg evõ-ivóedényeket. Egy darab földet adott értük zálogba. A lakomát a jénei határban, egy szép völgyben tartották. A király vidáman mulatott. Megtetszett neki az abrosz, amivel a márványasztal le volt terítve. A hûséges hadnagy, hogy örömet szerezzen a királynak, odaajándékozta az abroszt. Azóta annak a helynek, ahol Mátyás király a nevezetes abroszról lakomázott, Abroszka-völgy a neve mind a mai napig. Jénébõl ment aztán Mátyás király Sajógömörbe, ahol a szõlõhegyen megkapáltatta az urakat. (Kriza Ildikó: Mesék és mondák Mátyás királyról)

Számozással állítsd sorrendbe a történéseket! ___ Mátyás királyt Jeney Péter vendégségbe hívja. ___ A király továbbindul Sajógömörbe. ___ A hosszú úton Mátyás leesik a lóról. ___ Jenei Péter kölcsönkér Széchy Máriától. ___ A hadnagy Mátyásnak ajándékozza az abroszt. ___ A királynak megtetszik az abrosz.

Jókai Mór

Móricz Zsigmond

2. Gyakorolj!

77

15. hét

1. Gyûjts a versbõl fõneveket a megadott szempontok szerint! Osváth Erzsébet: Ha jön a tél Ha jön a tél, jön a tél, hótól, fagytól, zúzmarától mondd ki fél?

Ha jön a tél, jön a tél, Bence, Borka egy sem fél. Bátrabbak õk, mint a medve. Nem bánnák, ha itt teremne barátjuk, a Télapó s záporozna kinn a hó.

Fél a mókus, fél a medve Elmenekül, elszáll messze: fülemüle, gólya, fecske… fõnevek: __________________

toldalékos fõnevek: __________________

tulajdonnevek: __________________

__________________

__________________

__________________

__________________

__________________

__________________

__________________

__________________

__________________

Weöres Sándor

2. Írd be a hiányzó betûket! sz – ssz

Móra Ferenc

a___ony, bo___ú, csú___da, egé___en, elõ___ör, hi___i, ho___an, ho___ú, i___ik, jö___, ko___os, le___, me___el (mésszel beken), me___e, õ___, õ___ies, ö___e, ö___eg, ö___esen, õ___el, ro___, ___i___eg, ___i___en, tava___, tava___al, te___i, tü___ent, ve___, ve___õ, vi___ket, vi___a ty – tty bá___ja, fü___ül, fü___, fü___ent, ha___ú, pe___, pe___es, po___og,

Mikszáth Kálmán

po___an 3. Tedd igazzá úgy, hogy beírod a hiányzó számokat!

Szabó Magda

78

15. hét

Fejtsd meg a keresztrejtvényt! A megoldás az alábbi mondat hiányzó szava. Meghatározások: 1. Egyik évszakunk 2. A fenn ellentéte 3. Kicsi, szürke, rágcsáló állat 4. Méhek készítik 5. A levegõ mozgása 6. Az Esthajnalcsillag másképp 7. Színtelen, szagtalan folyadék 8. Az élethez nélkülözhetetlen 9. A Naptól legtávolabbi bolygó A környezetvédelem egyik fontos területe a _______________ védelme. Tudod-e, mi a nemzeti park? A legmagasabb szintû természetvédelmi terület neve: nemzeti park. Magyarországon már számos ilyen van, ami jelzi, hogy mi is igyekszünk természeti kincseinket, a magyar tájat, a növény- és állatvilágot megõrizni, gondozni. Ezeket a nemzeti parkokat környezetismeret órákon ismerheted meg. A nemzeti parkokban hazánkban ritkán elõforduló vagy védett növényekkel, állatokkal találkozhatunk. Íme néhány ritka, védett állat.

galléros túzok Melyik a kép hiányzó részlete? Keretezd be!

kis goda

Fehérkarmú vércse

79

Függelék

Hosszú és rövid magánhangzó a szavakban (rejtett alapszókészlet)

i–í

hóvirág, Zsófi, idõs, rí, õriz, ír, víz, vízzel, vízen, vizes, vizet, vizek, tíz, tízes, tízet, tízórai, tizenegy, híd, híddal, hídon, hidat, hidak, nyír, nyíl, nyilat, szív, szívet, szívvel, dísz, házig, hiszi, gyí, gyík, sí, eddig, finom, dicsér, dicséret, kitûnõ, kijjebb, sima, milyen, visszhang, cím, íz, kín, híg, hímes, kínál, ígér, kísértet, színész, színes, sín, síp, szíj, szelíd, így, itt, légy szíves, villám, vissza, víziló

o–ó

gomb, gomba, gombóc, csónak, mókus, róka, rokon, rózsa, fiók, hónap, mosópor, október, november, háló, sós, szól, szór, város, kórház, óhajtó, ropogós, mûsor, sorba, bútor, hógolyó, folyosó, folyó, Ibolya, osztály, mosolyog, mosolygó, olló, nono, fotó, lottó, totó, pólya, moly, ajtó, hajó, olaj, író, dombos, házból, fáról, háztól, toll, házhoz, hatszor, sóhajt, ló, lovat, csúfol, jó, jobb, pók, próba, rádió, rossz,

ö–õ

õz, õt, õsz, Gyõzõ, jövõ, rendõr, szõlõ, bõrönd, csõr, erõs, esõs, erdõs, felhõs, felnõtt, fõváros, gyõz, idõs, levegõ, szereplõ, hûvös, kitûnõ, tejföl, jön, sütõ, bõr, köt, kõ, kõbõl, kõrõl, kõtõl, elõtte, belõle, ettõl, errõl, tûzhöz, ötször, többször, kör, öv, élõlény, nõ, lõ, csõ, délelõtt, ellenõrzõ, kettõ, köpeny, közös, mögött, négyszög, Petõfi

Függelék

80

u–ú

hosszú, falusi, gyalu, kapu, ágyú, anyu, apu, árucikk, bábu, karcsú, hattyú, fiú, varjú, út, utca, húsz, huszár, kút, nyúl, nyulat, tyúk, túl, június, július, Julianna, Júlia, bútor, csúszik, gyúr, gyurma, súlyos, új, ujj, púp, rúg, súg, suhog, húg, húgom, hugi, lesújt, lúd, ludas, lassú, úgy, búcsú, hús, búza, autó, múlt, múzeum, buta, húr, hurrá

ü–û

gyönyörû, sûrû, fûrész, fût, gyûjt, hûvös, ünnep, gyûrû, eskü, menü, együtt, mûsor, szünet, címû, kitûnõ, gömbölyû, fû, füves, fütty, egyszerû, nagyszerû, fésû, süket, süllyed, fûz, füzet, tûz, tûzön, tûzzel, tûzi, tüzes, tüzet, betû, kesztyû, seprû, ül, ülés, szegfû, tündér, üzlet, bûn, büntetés, örül, hüllõ, repül, szûk, köszörû,

(A dõlt betûvel írt szavak helyes írásmódja nem alapkövetelmény)

81

Függelék

Hosszú és rövid egyjegyû mássalhangzók a szavakban

b – bb

abban, ablak, beljebb, ebbe, feljebb, görbül, jobb, késõbb, kijjebb, kisebb, klubhelyiség, lejjebb, lobog, lobban, nagyobb, próba, rabol, dobol, szebb, tabletta, több, zsibbad, tovább c – cc

bicikli, gombócot, gombóccal, kocog, koccan, mocorog, moccan, viccel

d – dd

adós, addig, eddig, kedd, kedves, láda, radír

g – gg

csenget, drága, elég, függ, függõleges, függöny, gõgös, guggol, léggömb, magas, nyûgös, rágó, régen, reggel, zug, zúg

h – hh

ahhoz, dühös, ehhez, huhog, méh, puha

j – jj

beljebb, bújj el!, éjfél, éjjel, fájjon, feljebb, héja, kijjebb, ujj, új, újonc, vijjog

Függelék

82 k – kk

akar, akkor, bakancs, bicikli, bokor, bukkanó, bükkfa, csökken, ekkor, fióka, hupikék, kakukk, lakkfesték, lakás, lyukas, lyukkal, makk, mikor, móka, október, okos, oka, okkal, oké, órakor, pakol, pókot, pukkan, rekedt, sakk, sikál, sikoly, szakáll, szakkör, szökken, szükség, zökken

l – ll

állj, álarc, alul, állás, állat, állomás, ballag, bal, billeg, bámul, belsõ, bólint, bölcsõ, csalán, Csilla, cseles, csaló, dallam, elem, ellenség, ellenõrzõ, elõtt, felleg, fullad, felnõtt, gallér, galamb, Gabriella, Göncölszekér, Gellért, gyalu, hallotta, hol, hull, halk, holló, háló, halpikkely, hüllõ, illat, Ilona, illik, istálló, jelez, jellemzõ, jelmez, jelvény, Jolán, Júlia, július, kamilla, kalap, kapcsoló, karol, kell, kellemes, kiáltás, kiállítás, kilenc, kilogramm, kolbász, költõ, különben, Lilla, lila, madártoll, malom, megálló, meleg, mellett, mellény, nulla, nyílik, nyúlik, olló, palota, pillangó, pillanat, roller, sikál, szalag, szálló, szálloda, szitál, tollbamondás, tolvaj, váll, válogat, vasal, vélemény, világ, villa, villám, villog, víziló, zálog, ülés

m – mm

állomás, bámul, cammog, dekagramm, Emma, fogkrém, galamb, hamis, kamilla, kellemes, kilogramm, Mónika, Mihály, semmi, zúzmara, zümmög

n – nn

Adrienn, Anna, azonban, benn, Benõ, csenget, ennivaló, ennek, fenn van, inkább, inni, jobban, jön, kanna, kín, kinn, kínzás, különben, lenn van, Mariann, nini, szalonna, utána, uzsonna, ünnep, vannak, Vivien, Zsuzsanna

83

Függelék

p – pp

apu, apró, csapda, csepp, csipke, épít, hoppá, kapkod, képzeld, kompót, koppan, kopott, köpeny, nappal, repül, röppen, szappan, szépen, színpad

r – rr

arrafelé, berreg, csörög, csörren, csurran, dicséret, erõs, errefelé, ferde, forr, forrás, forró, fúr, hurrá, korrepetálás, merre, morgó, nyírfa, orr, orrszarvú, sorrend, varrónõ, virrad, zsíros

s – ss

biztos, csinos, csípõs, csipás, cseles, esõ, erõs, friss, fuss, hõség, kedves, késõbb, kisasszony, kisebb, kísér, Kossuth, közös, lassan, lassú, magas, mos, más, óriási, orvos, orvosság, takarékos, tessék, ügyes, ügyesebb, ügyesen

t – tt

alatt, Attila, azóta, befõtt, bútor, délelõtt, elõtte, épít, együtt, fegyelmezett, felnõtt, fizet, fölött, fûtés, füzet, itt, kattog, kazetta, kerítés, kettõ, kitûnõ, között, látszik, lett, liter, lottó, matt, mellett, miatt, otthon, öt, pattog, puttony, retteg, rút, segít, sõt, suttog, tabletta, utca

z – zz

aztán, bezzeg, búza, duzzog, ezer, ezért, ezzel, Gyõzõ, haza, izzó, izzik, laza, mozdul, múzeum, rezeg, rezzen, tûzzel-vassal, õzike, víziló, zizeg, zizzen

Függelék

84 Hosszú és rövid kétjegyû mássalhangzók a szavakban (3.osztály 1. félév)

cs – css

fröcsög, fröccsen, locsog, loccsan, öccse, öcsém, recseg, reccsen

gy – ggy

eggyel több, egyik, együtt, megy (jár-kel), meggyfa, poggyász

ly – lly

gally, helyes, súlyos, süllyed, szabályos

ny – nny

anya, annyi, dinnye, ennyi, fényes, fonnyad, könny, könnyen, könnyes, könnyû, könyököl, mennyi, szennyes

sz – ssz

asszony, bosszú, csúszda, egészen, elõször, hiszi, hosszan, hosszú, iszik, jössz, koszos, lesz, meszel (mésszel beken), messze, õsz, õszies, össze, összeg, összesen, õsszel, rossz, sziszeg, szisszen, tavasz, tavasszal, teszi, tüsszent, vesz, vesszõ, viszket, vissza

ty – tty

bátyja, fütyül, fütty, füttyent, hattyú, petty, pettyes, potyog, pottyan

85

Függelék

j – ly szógyûjtemény

ajak, ajándék, ajánl, ajtó, akadály, amely, amilyen, amolyan, baj, bajnok, bajusz, Benjámin, bélyeg, bélyeggyûjtés, bivaly, boly, bolygó, borjú, bújócska, bujkál, bújj el, bûbájos,

csekély, csáklya, cserje (bokor), csuklya, datolya, derelye, díj, dölyfös, dörej, egyfolytában, egyhelyben, egyjegyû, ej, ejnye, éjjel, éjszaka, eleje, életveszély, elseje, éljen, engedély, eredj, erkély, esély, estély, észjárás, évfolyam,

fahéj, faj, fáj, fájjon, fajta, fáklya, fej, fejedelem, fejfájás, felejt, félpálya, felkiáltójel, férj, fészekalja (az anyamadárnak egyszerre költött összes tojása, ivadéka), foglyul, fogoly, fojtogat, folyó, folyik, folyam, folyadék, folydogál, folyosó, folyjon, fortély, fennhéjázó, fújjon, furulya, fürj,

gabalyodik (kuszálódik), gally, gereblye, gerely, Gergely, gólya, golyó, gomolyog, gombolyag, gombolyít, gomolyfelhõ, gömbölyded, gömbölyít, gömbölyû, gulya (marhacsorda), gulyás (marhapásztor),

gyapjú, gyújt, gyûjt, hadjárat, hagyjon, haj, háj, hajcsár (aki állatokat hajt), hajlik, hajlékony, hajlong, hajnal, hajol, hajsza, hajszol, hályog (betegség), harkály, hej! héj, héja, hejehuja, hely, helyes, helyett, helység (valamilyen település), helyiség (épületrész), hellyel-közzel, hólyag, homály, hónalj, hömpölyög, hüvelyk (hosszmérték), hüvelykujj,

ibolya, Ibolya, ideje, idõjárás, ifjú íj, ijed, ilyen, imbolyog, Ipoly, jaj, jaguár, jácint, jár, jászol, játék, játszik, javít, jávorszarvas, jég, jégpálya, jegy, jelvény, jó, jobb, joghurt, jól, jöjjön, jön, jövõ, Judit, Jolán, jós, juh, juhar (faféle), Júlia, június,

kajszibarack, kályha, karabély (fegyver), Károly, karvaly, kastély, kehely, keselyû, kijelent, kifejez, kijjebb, király, komoly, kopja (fegyver), korcsolya, kóvályog, kölyök, kõolaj, krajcár (régi pénz), kristály, kurjant (nagyot kiált),

lajhár, Lajos, lajtorja (létra), lapály (lapos), lebújik, lejjebb, lejtõ, Lujza, máglya, máj, majom, majonéz, május, mely, mély, Mihály, milyen, moly, mordály (fegyver), mosoly, mulya (mafla, ügyetlen), muszáj, mûhely,

86

Függelék

nápolyi, nefelejcs, nejlon, nyáj, óhaj, olaj, olajkályha, oly, olyan, Orsolya, osztály, ölyv, õrjöng, páholy, pajta, pajtás, pajzs, pálya, papagáj, paraj (növény), párbaj, paréj (gyom), paszuly (bab), pehely, pej (barnás ló), persely, pfuj, pikkely, pisztoly, pólya, pulya (gyerek), pulyka,

raj, rajong, rajt, rajta, rajz, rejt, rejtekhely, rejtély, rejtvény, ricsaj, rigolya (rossz szokás), rojt, röhej,

saját, sajnál, sajog, sajt, sebaj, sej!, sejt, sekély, selejt, selyem, seregély, sikoly, sirály, skatulya (doboz), sóhaj, sólyom, somolyog, lesújt, sujtás (ruhára varrt zsinór), súly, süllyed,

szabály, szabályjáték, szablya (fegyver), szabja (a ruhát), száj, szegély, személy, szenvedély, szíj, szomjas,

táj, talaj, támolyog, taraj v. taréj, tarsoly, tartály, tavaly, tégely (csészeforma kis edényke), tej, tekintély, teljes, tengely, terebélyes, terjeszt, tojás, Tokaj, tolvaj, tuja (növény), tulajdon, tutaj, tûzhely, tyuhaj!

ujj, ujjong, ujjú, új, újonc újra, újság, üdülõhely, ünnepély, vaj, vajda (fejedelem), vályú, varjú, veszély, vijjog, viszály (ellenségeskedés), võfély (a lakodalom menetét irányító férfi),

zaj, zörej, zsálya, zsámoly, zsindely (tetõfedésre használt falemez), zsivaj, zsöllye (nézõtéri ülõhely).

= Fontos szavak, helyes írásmódja alapvetõ. = Inkább csak versenyekre, tehetséggondozásra ajánljuk. = Írásmódjára különösen figyelni kell.

87

Felhasznált irodalom: Hernádi Sándor: Beszédmûvelés, Tankönyvkiadó, 1985 Nagy J. József: Anyanyelvi tantárgypedagógia, Tankönyvkiadó, 1985 Adamikné Jászó Anna: A magyar nyelv, Tankönyvkiadó, 1986 Oroszlány Péter: A tanulás tanítása, AKG Kiadó, 1988 Újhelyi Éva: 5-perces ESTI mesék, ALEXANDRA, 1994 Dr. Kovácsné Mészáros Gabriella (szerk.): Minden napra egy vers, Bíbor Kiadó, 1996 Rangáné Lovas Ágnes: Sok-sok új találós kérdés, Aranyhal Könyvkiadó Simkó Tibor: Tikirikitakarak, Madách Könyvkiadó, 1977 Dénes György: Bükkfamakk, Madách Könyvkiadó, 1987 Kányádi Sándor: Néma tulipán, Századvég Kiadó, 1992 Kanizsa József (szerk.): Mesevonat, Krúdy Gyula Irodalmi Kör, 1994 Schmidt Egon: Az erdõk élõvilága, Szalai Könyvkiadó, 2001 O. Nagy Gábor: Magyar szólások és közmondások, Gondolat Könyvkiadó, 1995 T. Aszódi Éva (szerk.): Nefelejcs, Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, 1979 Kormos István (szerk.): Tillárom, haj!, Móra Könyvkiadó, 1978 Jékely Endre: Hogyan gyõzte le a jaguárt a teknõs, Móra Könyvkiadó, 1983 Tóth Emõke (szerk.): Titkos út, Mágus Kiadó T. Aszódi Éva: Kisgyermekek nagy mesekönyve, XÉNION Könyvkiadó, 1994 Mesterházi Mónika (ford.): Félperces testvérmesék, Mars Kiadó, 1992 Kríza Ildikó (válogatta): Mesék és mondák Mátyás királyról, Magyar Könyvklub, 1999 Gellér Tibor (szerk.): 202 kérdés és válasz, Novum, 2000 Kapocsi György: Nemzeti parkjaink, OFFICINA NOVA, 1993 Gellér Tibor (ford.): Félezer miért, NOVUM Kiadó, 1998 Teknõs Péter: Kérdezz! Felelek mindenre, Móra Könyvkiadó, 1975 Dr. Arató Endréné–Balkovitzné C. Magda–Kepes Ágnes: Nézz körül!, Tankönyvkiadó, 1984 Varga Domokos–Varga András: Kérdések könyve (Ég és Föld), Gondolat Kiadó, 1985 B. Levin-L. Radlova: Kis képes csillagászat, Móra Ferenc Könyvkiadó, 1983 Greguss Ferenc (ford.): Képes tudomány és technika, Park Kiadó, 1997 Varga Ferencné: 1111 találós kérdés, Anno Kiadó, 1998 Grätzer József: Rébusz, Móra Ferenc Kiadó, 1960 Kállai Tibor (ford.): Kisgyermekek nagy világenciklopédiája, Passage Kiadó, 1994

88 Tartalom 1. hét 2. hét

3. hét

4. hét

5. hét

6. hét

7. hét 8. hét

9. hét

10. hét

11. hét

12. hét

13. hét

14. hét

15. hét

Év eleji ismétlés. Hosszú és rövid magánhangzók a szavakban ........................................... 4 Mûveletek ismétlése a 100-as számkörben Jutalomoldal: A Bölcs Bocsok bemutatkoznak Tagolatlan szöveg mondatokra bontása. Idõtartam gyakorlatok .............................................. 9 Betûrend. Hosszú egyjegyû mássalhangzók a szavakban. Pótlások a 100-as számkörben Jutalomoldal: A Nap Mondatokról tanultak ismétlése. Szövegértési feladatok ....................................................... 14 Hosszú kétjegyû mássalhangzók a szavakban Szorzás-osztás a 100-as számkörben Jutalomoldal: A napfényrõl A kijelentõ és a kérdõ mondat. Kiejtéstõl eltérõ helyesírású szavak ..................................... 19 Nyelvtörõk, szövegértési feladatok Analóg számítások kerek tízesekkel 200-ig Jutalomoldal: Jankó rejtvényei A felkiáltó mondat. J-ly a szavakban ...................................................................................... 24 Nyelvtörõk, szövegértési feladatok Háromjegyû számok és egyjegyûek összege és különbsége százasátlépés nélkül 200-ig Jutalomoldal: A bolygók Az óhajtó mondat. Rejtett alapszókészlet: i-í a szavakban ................................................... 29 Analóg számlálások háromjegyû számokkal és kétjegyûekkel százasátlépés nélkül 200-ig Mértékváltások gyakorlása Jutalomoldal: A Hold A felkiáltó mondat. Szókincsbõvítés, szövegértési feladatok ................................................ 34 Mûveletek kerek százasokkal 1000-ig Jutalomoldal: Jankó feladványai Rokon értelmû és ellentétes jelentésû szavak. Artikulációs gyakorlatok ............................... 39 Rejtett alapszókészlet: o-ó, ö-õ a szavakban Összeadás és kivonás százasokból és tízesekbõl álló számokkal Jutalomoldal: A szél A szavak. Betûpótlások: u-ú, ü-û a szavakban ...................................................................... 44 Szövegértési gyakorlatok. J-ly a szavakban Összeadás, kivonás a százasok átlépésével 1000-ig. Mértékváltások Jutalomoldal: A köd Fõnevek felismerésének gyakorlása ...................................................................................... 49 Beszédmûvelési és helyesírási feladatok hosszú és rövid mássalhangzókkal Számok kerekítése, mértékváltások Jutalomoldal: Rejtvények Köznevek és tulajdonnevek felismerése, helyesírása ........................................................... 54 Hangkapcsolat-gyakorlatok: a hangkivetés. K-kk, l-ll betûpótlások Írásbeli összeadás: tízesátlépés az egyesek helyén Jutalomoldal: A levegõ Fõnevek keresése szövegben. Kezdõbetûk pótlása .............................................................. 59 Rejtett alapszókészlet: m-mm, n-nn a szavakban. Szövegértési gyakorlatok Írásbeli összeadás: tízesátlépés több helyi értéken Jutalomoldal: A víz Toldalékos fõnevek felismerése, helyesírása ......................................................................... 64 Helyesírási gyakorlatok: p-pp, r-rr, j-ly a szavakban Írásbeli kivonás: tízesátlépés nélkül és átlépéssel az egyesek helyén Jutalomoldal: Jankó fejtörõi Fõnevek helyesírásának gyakorlása ...................................................................................... 69 Rejtett alapszókészlet: s-ss, t-tt, z-zz, j-jj pótlása Írásbeli kivonás: váltás több helyi értéken Jutalomoldal: Környezetünk védelme A tanultak gyakorlása ............................................................................................................. 74 Rejtett alapszókészlet: kétjegyû mássalhangzók pótlása szavakban Írásbeli mûveletek gyakorlása Jutalomoldal: Nemzeti parkok

AP–303/2