Proiect didactic Unitatea de invatamant : Liceul Teoretic Constantin Serban Alesd Profesor: Silaghi Antonia Clasa: a VII-a Data: 05.04.2015 Unitatea de invatare: Al Doilea Razboi Mondial Tema lectiei: Operatiuni militare si victoria Natiunilor Unite Tipul lectiei: mixta (sistematizare, aprofundare, consolidare, evaluare si dobandire de noi cunostinte). COMPETENTE GENERALE: 1.Utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate. 3.Aplicarea principiilor si a metodelor adecvate in abordarea surselor istorice. 4.Folosirea resurselor care sustin invatarea permanenta. COMPETENTE SPECIFICE: 1.2.Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala. 3.5.Localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice. 3.8.Stabilirea relatiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea,in surse istorice date. 4.1.Utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere. OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive: O1: sa identifice semnificaţia termenilor istorici: Axa, Natiunile Unite, miscare de rezistenta O2: să precizeze cauzele celui de-al doilea război mondial O3: să stabileasca gruparile politico-militare care s-au confruntat in razboi; O4: să identifice pe baza surselor istorice a principalelor momente ale celui de al doilea razboi mondial.
1
Formative: O5: să argumenteze victoriile rapide ale Axei în Vestul Europei O6: sa formuleze opinii despre importanţa intării SUA în război Atitudinale: O7 : să demonstreze gândire critică şi reflexivă în analiza importanţei acestui eveniment la scară mondială
OBIECTIVE ALE EVALUARII: Oe1: sa construiasca enunturi cu termenii istorici: Axa, Natiunile Unite miscare de rezistenta; pactul sovieto-german Oe2: să deprindă competenţe se argumentare acţiunile Axei în vestul Europei folosind algoritmul de cauză efect Oe3: sa deprindă competenta de a utiliza tehnici de lucru diferite, in ceea ce priveste textul si imaginea istorica; Oe4: sa dobandeasca capacitatea de a formula si sustine opinii personale. VALORI SI ATITUDINI: -coerenta si rigoare in gandire si in actiune; -gandire critica si flexibila; -antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului istoriei ca predictie a schimbarilor prin raportarea la contemporaneitate. EVALUAREA: formativ-ameliorativa(de achizitii ,de proces, de produs). TEHNICI DE EVALUARE: verificare frontala orala ,interevaluare, verificare frontala scrisa. INSTRUMANTE DE EVALUARE: verificarea orala, observarea sistematica a activitatii si compotamentului elevilor, fisa de lucru, textul istoric, harta istorica, fisa de reactualizare. SRATEGII DIDACTICE(pentru sistematizare-aprofundare): dirijata, explicativ-conversativa; METODE: expozitiv-euristice: M1-explicatia; M2-conversatia euristica; Interactive: M3-demonstratia; M4-invatarea prin descoperire FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala, frontala. 2
RESURSE: umane: elevii clasei a VII-a.
-de timp: 50 minute. -materiale: oficiale: m1: Programa scolara-Istorie clasa a VII-a. m2- Manuale de istorie alternative-clasa aVII-a. -izvoare cartografice m3: Harta celui de al Doilea Razboi Mondial -alte surse: m4: Fisa de lucru. m5: Fisa de reactualizare a cunostintelor, m6- prezentare ppt
3
AL DOILEA RAZBOI MONDIAL(1939-1945)-OPERATIUNI MILITARE SI VICTORIA NATIUNILOR UNITE I Schita lectie Cauzele izbucnirii razboiului : -
Dorinta de expansiune a Germaniei, Italiei si Japoniei. Nemultumirea statelor învinse de prevederile tratatelor de pace Pactul Ribbentrop Molotov Forte participante : - Puterile axei : Germania,Italia,Japonia. - Coalita Natiunilor Unite ( 1941 – 1942 ): SUA, Marea Britania, URSS. Desfasurarea razboiului : a) 1939: - 1 septembrie Planul Alb – Germania ataca si cucereste Polonia; - Razboiului fulger; în vest Războiul ciudat b) 1940: - Germania ocupă Danemarca şi Norvegia ; - mai Germania ocupa Belgia, Olanda si Luxemburg; - 22 iunie Planul Galben – Germania ocupa Franta; - Sept. – mai 1941 operatiunea-. Leul de mare – batalia pentru Anglia – primul esec al Germaniei. - Octombrie- Italia ataca Grecia . c) anul 1941 : - lupte in N Africii:italienii si germanii impotriva englezilor ; - aprilie- germanii invadeaza Iugoslavia; - 22 iunie- operatiuneaBarbarrosa – atacarea URSS de catre Germania; - iulie Japonia ocupa Indochina; - 7 dec. Atacul japonez de la Pearl Harbour – SUA intra in razboi ; - Japonia cucereste Asia SE – razboiul devine mondial.
4
Desfăşurarea demersului didactic Secvente didactice
Continuturi vizate
Obiective operationale Ob.evaluarii
Noteaza absentii; Organizeaza clasa si materialul didactic; Creeaza un climat cooperant.
Momentul organizatori c
Reactualizar ea cunostintelo r anterioare Evaluare
Evocare
Activitatea profesorului
Tensiunile internationale si crize politico-diplomatice Notiuni Pactul de neagresiune
Titlul lectiei:Al Doilea Razboi Mondial Operatiuni militare si victori Natiunilor Unite
Oe1 Oe3 Oe4
Solicita raspunsuri,pe baza unei fise de reactualizare a cunostintelor, despre tensiunile din perioada interbelica si regimurile politice existente. Evalueaza raspunsurile Anunta titlul lecţiei si explica modul in care se va desfasura activitatea.
Activitatea elevilor
-
Res Res. . Proc Instrumente de Mat . evaluare .
Raspund cerintelor; Pregatesc materialel e;
Sunt atenti, citesc cerintele din fisa de reactualizare si rezolva cerintele. Se autoevalueaza.
Evaluare frontala scrisa.
m6
Sunt atenti Noteaza in caiete titlul lectiei
M1
Formeaza motivatia invatarii
1939-1945
Dobandirea de noi
Notiuni si concepte:
Organizeaza invatarea in vederea formarii/dezvoltarii competentelor propuse
Axa, NatiunileUnite 5
Formuleaza raspunsuri la cerinta
M1
cunostinte
miscare de rezistenta
Asigura:
Continuturi:
a)Cunoasterea/receptarea/inv atarea:
O1 Oe1
Cauzele razboiului
O2 Oe3 O3
Forte participante
Desfăşurare
Oe3
O4 Oe3
Indrumă elevii în descoperirea termenilor Axa, NatiunileUnite ,miscare de rezistenta Solicita elevilor ca,pe baza unui text, sa analizeze cauzele care au dus la izbcnirea razboiului. Solicită elevilor să identifice fortele implicate in acest conflict mondial. Solicită elevilor ca pe baza textului suport să prezinte momentele principale ale războiului
b)Intelegerea noilor continuturi:
Observarea sisitematica a activitatii si comportamentu lui elevilor Investighează manualul şi identifică termenii Raportandu-se la continuturile studiate anterior,analizeaz a cauzele care au dus la izbucnirea celui de-Al Doliea Razboi Mondial Analizeaza sursele istorice, si prezintă evenimentele desfasurate
m2
m7
M4 m3
m4
O5 Oe4
M3
Verficarea frontala orala
M1
M5 Solicita elevilor investigarea surselor istorice si identificarea evoluţiei fronturilor în vestul Europei Explica termenii istorici “razboi ciudat” si “razboi 6
Analizează textul şi prezintă victoriile rapide ale Germaniei datorate lipsei de reacţie a Franţei
m5 Conversatie examinatoare
fulger”
şi Angliei
c)Analiza
M2 m7
- solicită elevilor să prezinte momentul în care războiul devine mondial
Prezintă atacul Japoniei şi intrarea SUA în război
M6
d)Sinteza: O6 Oe3 Oe4
Stimularea performanţei Asigurarea retentei si a transferului Evaluare
O7 Oe4
Argumentează importanţa intrării SUA faptul că războiul devine mondial
M3
Analizeaza De ce credeti ca razboiul problema si ofera fulger utilizat cu succes de solutiile pe care ei germani in Polonia si Franta le considera a esuat in URSS si in Anglia? potrivte.
M6
- Solicită elevilor să prezinte importanţa intării SUA în război e) Aplicare:
Ar fi putut fi impiedicata izbucnirea celui de AL Doilea Razboi Mondial? Dialog comparativ despre cauzele care au declansat cele doua razboaie mondiale. Analizeaza critic,lauda,ierarhizeaza,deci de/ noteaza 7
-raspund cerintei M3 Se raporteaza la aprecierile fromulate
Evaluare orala frontala
Fişa de reactualizare a cunoştinţelor I. Completați tabelul de mai jos: Datarea evenimentului 1931 1933 9 octombrie 1934 1935-1936 Martie 1938 Septembrie 1938 Aprilie 1939 23 august 1939
Criza politico-diplomatică / evenimentul care a tensionat relațiile internaționale
II. Marcați pe hărțile de mai jos, folosind culori diferite, cele două înțelegeri zonale constituite în perioada interbelică cu scopul menținerii păcii:
8
Colorează cu roșu statele cu regim totalitar și cu albastru statele cu regim democrtatic
9
10