proiect didactic - Consumer Classroom

PROIECT DIDACTIC. Științele naturii – opțional. DATA: 10.02.2015. CLASA: a VI-a A. PROPUNĂTOR: MACARIE GRAȚIELA. OBIECTUL: Opțional Științele naturii...

25 downloads 655 Views 647KB Size
PROIECT DIDACTIC Științele naturii – opțional

DATA: 10.02.2015 CLASA: a VI-a A PROPUNĂTOR: MACARIE GRAȚIELA OBIECTUL: Opțional Științele naturii SUBIECTUL: Și de noi depinde viitorul Terrei! Utilizarea eficientă a deșeurilor. Protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului, prin diminuarea factorilor poluanţi şi reconstrucţie ecologică TIPUL LECŢIEI : predare – învăţare POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Factori care influenţează calitatea vieţii. Şocul viitorului (dezvoltare durabilă) OBIECTIVE CADRU: 1. – Înţelegerea şi utilizarea în comunicare a unor termeni şi concepte specifice ştiinţelor naturii; 2. – Formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de experimentare şi explorare / investigare a realităţii, folosind mijloace şi procedee specifice; 3. – Dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea unui mediu natural echilibrat, propice vieţii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a. Cognitive O.C1 – să definească noţiunile de poluare, deşeuri, reciclare; O.C2 – să clasifice deşeurile în funcţie de tipul de activitate în urma căreia au rezultat; O.C3 – să calculeze cantitatea de deşeuri pe care o produc pentru a conştientiza ameninţarea acestora asupra vieţii; O.C4 – să compare perioadele de degradare ale diferitelor deşeuri pentru a determina care sunt cele mai periculoase; O.C5 - să precizeze diverse măsuri de prevenire a poluării mediului cu deşeuri; b. Motrice O.M1 – să realizeze postere folosindu-se de cunoştinţe dobândite la ştiinţe, matematică, limba română, educaţie plastică şi abilităţi practice;

c. Afectiv – atitudinale O.A1 – să denumească acţiuni ale copiilor care pot contribui la reducerea cantităţilor de deşeuri deversate în mediul înconjurător; O.A2 – să găsească soluţii proprii privind sănătatea Pământului ;

FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară b) a activităţii: frontală, individuală, pe grupuri mici TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor -elev, elev- profesor ; elev-elev; TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: orală şi scrisă, autoevaluarea, observarea sistematică STRATEGIA DIDACTICA : activ- participativă RESURSE: a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, explicaţia, observarea, exerciţiul, brainstormigul, mozaicul (JIGSAW), jocul didactic, explozia stelară, pălăriile gânditoare, problematizarea. b) materiale: scrisoarea, Dicţionarul pentru Cunoaşterea mediului, ”Ştiinţe şi Educaţie pentru sănătate’’ ed. Dacia, cartonaşe cu numere, texte cu informaţii, fişe de lucru, coli de scris, deşeuri, mănuşi de unică folosinţă, laptop, videoproiector. c) bibliografice: 

,,Matematică şi ştiinţe’’ – suport de curs;



Ghid metodic pentru cadrele didactice – învăţământ primar, Ed. Brevis - Oradea, 2008



Internet.

d) temporale: 50 minute

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

OB.

RESURSE PROCEDURALE de conţinut

de timp

- Le prezint elevilor ’’Scrisoarea Pământului 5 către copii’’ (Anexa 1) min

1. Captarea atenţiei

EVALUARE

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

(metode, instrumente, indicatori)

activitate frontala

conversaţia

scrisoarea

chestionarea orală

- Purtăm discuţii despre factorii care au determinat îmbolnăvirea Pământului. Stârnesc motivaţia elevilor de a-l ajuta. -Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele .

2. Anunţarea obiectivelor

3. Dirijarea învăţării

- Scriu titlul pe tablă.

O.C1

- Folosesc metoda Brainstormig pentru a afla ce cunoştinţe au elevii despre poluarea pămîntului cu deşeuri. - Solicit ,,lingvistului’’ clasei să caute în ,,Dicţionarul de ştiinţe’’ definiţia poluării şi a deşeurilor. - Elevii vor urmări un scurt video pe youtube despre reciclare: ”Ce este reciclarea?” https://www.youtube.com/watch?v=YrylJgY6ihU

2 min

activitate frontala

5 min

activitate frontala

Brainstorming

observarea sistematică dicţionar

laptop videoproiector

-Pentru studiul temei principale ,,deşeurile’’ voi folosi metoda ,,Mozaicul (JIGSAW)’’. Aceasta se bazează pe învăţarea în echipă. Elevii vor fi împărţiţi în grupe de câte 4 elevi, fiecare membru al grupei având un număr. Propun pentru studiu 4 sub-teme şi întocmesc o fişă de expert pentru fiecare. Temele propuse sunt:

Mozaicul (JIGSAW) 10 min

explicaţia

b) De ce sunt deşeurile o ameninţare?

O.C3

c) Ce se întâmplă cu uriaşele cantităţi de deşeuri?

O.C4 O.C5

O.C2 O.C3 O.C4 O.C5

observarea sistematica

texte pentru studiu

a) Clasificarea deşeurilor O.C2

cartonaşe cu numere

munca pe grupe studiu pe text

d) Care este soluţia? - Elevii cu acelaşi număr din fiecare grupă primesc aceeaşi sub-temă pe care o studiază independent.

activitate individuală

- Se formează grupele de experţi care după ce prezintă un raport individual vor stabili conţinutul care va fi transmis colegilor din grupul iniţial.

activitate pe grupe

- Evaluarea se face prin rezolvarea fişei de lucru : ,,Oglinda lecţiei’’ (de reţinut)

5 min

fişe de lucru

explicaţia

probă orală

fişă cu schiţa lecţiei

activitate individuală

Anexa 2 Protejarea mediului Folosirea deşeurilor - Elevii urmăresc două video-uri scurte de pe youtube în care se arată modalitatea de reciclare a bateriilor și a plasticului

proba scrisă

conversaţia

observația

laptop videoproiector

probă scrisă

https://www.youtube.com/watch?v=IHh8EicoAaA https://www.youtube.com/watch?v=zCp2YjJtdCI

4) Obţinerea performanţelor

- Activitate transdisciplinară O.M1 Elevii lucrează în grup, realizând postere.

10 min

munca în echipă

exerciţiul

Lingviştii : Realizează un dialog între un elev responsabil care protejează mediul înconjurător şi un copil care aruncă hârtii în curtea şcolii.

fişe cu cerinţe coli de hârtie, carioci, acuarele, flacoane de plastic, foarfece

proba practică

Matematicienii : Compun şi rezolvă o problemă despre cantitatea de deşeuri colectată de clasa lor folosind o formulă numerică. Pictorii: Realizează un desen cu tema ,,Deşeurile, sursă de poluare a mediului”. Constructorii: Activitate practică de realizare a ,,cantinei pentru păsărele’’ din flacoane de plastic. Garda de mediu : Stabilesc ce măsuri vor lua cu cei care încalcă legile protecţiei mediului. posterele

Prezintă produsele realizate.

probă orală

Propun soluţii 5) Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O.C1 O.C2 O.C3 O.C4 O.C5

Solicit elevii să formuleze răspunsuri la întrebările din «Explozia stelară» pentru sistematizarea cunoştinţelor

3 min

activitate frontală

Explozia stelară

anexa 3

chestionarea orală

6) Încheierea lecţiei

O.A1 O.A2

- Folosesc metoda ,,Pălăriile gânditoare’’ pentru a stimula creativitatea elevilor prin interpretarea de roluri. - Fac aprecieri asupra răspunsurilor elevilor şi asupra lucrărilor realizate.

5 min

activitate frontală

Pălăriile gânditoare

anexa 4 pălării de culoare albastră, albă, galbenă, roşie, verde, neagră

probă orală

ANEXA 1

Dragi copii ! Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai multe pericole. Îmi mor plantele şi animalele, mulţi oameni suferă de diferite boli, mi se risipesc bogăţiile. Stratul de aer care mă apară de razele fierbinţi ale soarelui se subţiază. Mă acoperă praful şi gunoaiele. Este atâta murdărie în jur ! Ce să mă fac? Ajutaţi-mă ! Semnează: Pământul

ANEXA 2

OGLINDA LECTIEI

PROTEJAREA MEDIULUI . FOLOSIREA DESEURILOR

........................... poate fi afectat mai ales prin activitatile omului din industrie, agricultura, trasnsporturi. Cel mai grav proces de degradare a mediului este ............................... Protejand ............................... protejam ........................... Prin reciclarea ..........................se.....................................materialele naturale si resursele energetice inlaturandu-se poluarea. ........................... poate fi un factor destabilizator dar si de mentinere a .................................... in natura. ( poluarea, mediul, deseurilor, omul, natura , economisesc, echilibrului, viata)

PROTEJATI MEDIUL INCONJURATOR !

ANEXA 3

(EXPLOZIA STELARĂ)

CINE? _

CE?

UNDE?

DEŞEURILE

DE CE?

CÂND?