PROIECT DIDACTIC Științele naturii – opțional
DATA: 10.02.2015 CLASA: a VI-a A PROPUNĂTOR: MACARIE GRAȚIELA OBIECTUL: Opțional Științele naturii SUBIECTUL: Și de noi depinde viitorul Terrei! Utilizarea eficientă a deșeurilor. Protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului, prin diminuarea factorilor poluanţi şi reconstrucţie ecologică TIPUL LECŢIEI : predare – învăţare POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Factori care influenţează calitatea vieţii. Şocul viitorului (dezvoltare durabilă) OBIECTIVE CADRU: 1. – Înţelegerea şi utilizarea în comunicare a unor termeni şi concepte specifice ştiinţelor naturii; 2. – Formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de experimentare şi explorare / investigare a realităţii, folosind mijloace şi procedee specifice; 3. – Dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea unui mediu natural echilibrat, propice vieţii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a. Cognitive O.C1 – să definească noţiunile de poluare, deşeuri, reciclare; O.C2 – să clasifice deşeurile în funcţie de tipul de activitate în urma căreia au rezultat; O.C3 – să calculeze cantitatea de deşeuri pe care o produc pentru a conştientiza ameninţarea acestora asupra vieţii; O.C4 – să compare perioadele de degradare ale diferitelor deşeuri pentru a determina care sunt cele mai periculoase; O.C5 - să precizeze diverse măsuri de prevenire a poluării mediului cu deşeuri; b. Motrice O.M1 – să realizeze postere folosindu-se de cunoştinţe dobândite la ştiinţe, matematică, limba română, educaţie plastică şi abilităţi practice;
c. Afectiv – atitudinale O.A1 – să denumească acţiuni ale copiilor care pot contribui la reducerea cantităţilor de deşeuri deversate în mediul înconjurător; O.A2 – să găsească soluţii proprii privind sănătatea Pământului ;
FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară b) a activităţii: frontală, individuală, pe grupuri mici TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor -elev, elev- profesor ; elev-elev; TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: orală şi scrisă, autoevaluarea, observarea sistematică STRATEGIA DIDACTICA : activ- participativă RESURSE: a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, explicaţia, observarea, exerciţiul, brainstormigul, mozaicul (JIGSAW), jocul didactic, explozia stelară, pălăriile gânditoare, problematizarea. b) materiale: scrisoarea, Dicţionarul pentru Cunoaşterea mediului, ”Ştiinţe şi Educaţie pentru sănătate’’ ed. Dacia, cartonaşe cu numere, texte cu informaţii, fişe de lucru, coli de scris, deşeuri, mănuşi de unică folosinţă, laptop, videoproiector. c) bibliografice:
,,Matematică şi ştiinţe’’ – suport de curs;
Ghid metodic pentru cadrele didactice – învăţământ primar, Ed. Brevis - Oradea, 2008
Internet.
d) temporale: 50 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI
OB.
RESURSE PROCEDURALE de conţinut
de timp
- Le prezint elevilor ’’Scrisoarea Pământului 5 către copii’’ (Anexa 1) min
1. Captarea atenţiei
EVALUARE
forme de organizare
metode şi procedee
mijloace didactice
(metode, instrumente, indicatori)
activitate frontala
conversaţia
scrisoarea
chestionarea orală
- Purtăm discuţii despre factorii care au determinat îmbolnăvirea Pământului. Stârnesc motivaţia elevilor de a-l ajuta. -Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele .
2. Anunţarea obiectivelor
3. Dirijarea învăţării
- Scriu titlul pe tablă.
O.C1
- Folosesc metoda Brainstormig pentru a afla ce cunoştinţe au elevii despre poluarea pămîntului cu deşeuri. - Solicit ,,lingvistului’’ clasei să caute în ,,Dicţionarul de ştiinţe’’ definiţia poluării şi a deşeurilor. - Elevii vor urmări un scurt video pe youtube despre reciclare: ”Ce este reciclarea?” https://www.youtube.com/watch?v=YrylJgY6ihU
2 min
activitate frontala
5 min
activitate frontala
Brainstorming
observarea sistematică dicţionar
laptop videoproiector
-Pentru studiul temei principale ,,deşeurile’’ voi folosi metoda ,,Mozaicul (JIGSAW)’’. Aceasta se bazează pe învăţarea în echipă. Elevii vor fi împărţiţi în grupe de câte 4 elevi, fiecare membru al grupei având un număr. Propun pentru studiu 4 sub-teme şi întocmesc o fişă de expert pentru fiecare. Temele propuse sunt:
Mozaicul (JIGSAW) 10 min
explicaţia
b) De ce sunt deşeurile o ameninţare?
O.C3
c) Ce se întâmplă cu uriaşele cantităţi de deşeuri?
O.C4 O.C5
O.C2 O.C3 O.C4 O.C5
observarea sistematica
texte pentru studiu
a) Clasificarea deşeurilor O.C2
cartonaşe cu numere
munca pe grupe studiu pe text
d) Care este soluţia? - Elevii cu acelaşi număr din fiecare grupă primesc aceeaşi sub-temă pe care o studiază independent.
activitate individuală
- Se formează grupele de experţi care după ce prezintă un raport individual vor stabili conţinutul care va fi transmis colegilor din grupul iniţial.
activitate pe grupe
- Evaluarea se face prin rezolvarea fişei de lucru : ,,Oglinda lecţiei’’ (de reţinut)
5 min
fişe de lucru
explicaţia
probă orală
fişă cu schiţa lecţiei
activitate individuală
Anexa 2 Protejarea mediului Folosirea deşeurilor - Elevii urmăresc două video-uri scurte de pe youtube în care se arată modalitatea de reciclare a bateriilor și a plasticului
proba scrisă
conversaţia
observația
laptop videoproiector
probă scrisă
https://www.youtube.com/watch?v=IHh8EicoAaA https://www.youtube.com/watch?v=zCp2YjJtdCI
4) Obţinerea performanţelor
- Activitate transdisciplinară O.M1 Elevii lucrează în grup, realizând postere.
10 min
munca în echipă
exerciţiul
Lingviştii : Realizează un dialog între un elev responsabil care protejează mediul înconjurător şi un copil care aruncă hârtii în curtea şcolii.
fişe cu cerinţe coli de hârtie, carioci, acuarele, flacoane de plastic, foarfece
proba practică
Matematicienii : Compun şi rezolvă o problemă despre cantitatea de deşeuri colectată de clasa lor folosind o formulă numerică. Pictorii: Realizează un desen cu tema ,,Deşeurile, sursă de poluare a mediului”. Constructorii: Activitate practică de realizare a ,,cantinei pentru păsărele’’ din flacoane de plastic. Garda de mediu : Stabilesc ce măsuri vor lua cu cei care încalcă legile protecţiei mediului. posterele
Prezintă produsele realizate.
probă orală
Propun soluţii 5) Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe
O.C1 O.C2 O.C3 O.C4 O.C5
Solicit elevii să formuleze răspunsuri la întrebările din «Explozia stelară» pentru sistematizarea cunoştinţelor
3 min
activitate frontală
Explozia stelară
anexa 3
chestionarea orală
6) Încheierea lecţiei
O.A1 O.A2
- Folosesc metoda ,,Pălăriile gânditoare’’ pentru a stimula creativitatea elevilor prin interpretarea de roluri. - Fac aprecieri asupra răspunsurilor elevilor şi asupra lucrărilor realizate.
5 min
activitate frontală
Pălăriile gânditoare
anexa 4 pălării de culoare albastră, albă, galbenă, roşie, verde, neagră
probă orală
ANEXA 1
Dragi copii ! Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai multe pericole. Îmi mor plantele şi animalele, mulţi oameni suferă de diferite boli, mi se risipesc bogăţiile. Stratul de aer care mă apară de razele fierbinţi ale soarelui se subţiază. Mă acoperă praful şi gunoaiele. Este atâta murdărie în jur ! Ce să mă fac? Ajutaţi-mă ! Semnează: Pământul
ANEXA 2
OGLINDA LECTIEI
PROTEJAREA MEDIULUI . FOLOSIREA DESEURILOR
........................... poate fi afectat mai ales prin activitatile omului din industrie, agricultura, trasnsporturi. Cel mai grav proces de degradare a mediului este ............................... Protejand ............................... protejam ........................... Prin reciclarea ..........................se.....................................materialele naturale si resursele energetice inlaturandu-se poluarea. ........................... poate fi un factor destabilizator dar si de mentinere a .................................... in natura. ( poluarea, mediul, deseurilor, omul, natura , economisesc, echilibrului, viata)
PROTEJATI MEDIUL INCONJURATOR !
ANEXA 3
(EXPLOZIA STELARĂ)
CINE? _
CE?
UNDE?
DEŞEURILE
DE CE?
CÂND?