PROIECT DIDACTIC INTEGRAT. Data : 20 februarie 2013. Şcoala: Liceul Teoretic ” Șerban-vodă” Slănic. Clasa Pregătitoare. Propunător : inst. Frățilă Alina. Unitatea tematică: Grădina fermecată. Aria curriculară: Matematica si Stiinte ale naturii. Disci
3.2, 3.3. - utilizarea unui mediu interactiv care permite implementarea structurii secvențiale și alternative folosind elemente grafice în aplicația Scratch, pentru a crea aplicații cu structura secvențială prin operații de mișcare, sunete, vizualiza
COMPETENTE SPECIFICE: 2.2 formularea în limbaj natural a unor propoziții care să conțină operații aritmetice, relaţionale, logice sau negarea acestor propoziții (de exemplu: ”în pauza mare mănânc mere sau pere”, “în pauza mare nu mănânc nici mere și
Rezolvă următoarele exerciţii de pe fișă.Citesc indicaţia și le dau explicaţiile necesare. O1. O2. O3. Activitate frontală : -Care e titlul textului? -Cine a scris acest text? Citirea model. Se realizează de către cadrul didactic. Citirea pe fragment
Proiect didactic. Scoala: Gimnazială ,,Geoge Călinescu,, Iași. Profesor: Soroiu Crina. Clasa: a II-a. Disciplina: Limba și literatura română, Matematică, ... tranziția spre tema ce urmează a fi abordată în cadrul demersului didactic. Elevii identific
PROIECT DIDACTIC. Științele naturii – opțional. DATA: 10.02.2015. CLASA: a VI-a A. PROPUNĂTOR: MACARIE GRAȚIELA. OBIECTUL: Opțional Științele naturii. SUBIECTUL: Și de noi depinde viitorul Terrei! Utilizarea eficientă a deșeurilor. Protecţia şi îmbun
sârguinţa ce punea părintele lor ca să le crească pre ele, să le înveţe şi să le păzească de orice răutăţi şi bântuieli ... Iaca eu te iubesc ca mierea, răspunse ea, după ce se gândi că ce lucru poate fi mai dulce pe lume. ... să slujească o bucată d
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 1000. SUBIECTUL: Adunarea şi scăderea ... algoritmul adunării şi scăderii numerelor naturale formate din sute, zeci şi unităţi;. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - O1 - să .... -Se vor
Centre de interes: 1. ARTĂ. Tema: Colorează dupa model-fluturaşi, buburuze, albinuţe. 2. JOC DE MASĂ. Tema: Flori şi insecte. 3. NISIP ŞI APĂ. Tema: Muşuroiul de furnici. 4. JOC DE ROL. Tema: De-a albinuţele. I. Organizarea activităţiilor pe centre d
Convorbiri didactice. Nr. 14/ ianuarie 2017. Proiect didactic. PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: RACHELEANU MARIANA. CLASA: I B. DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului. ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe. UNITATEA TEMATICĂ: Ca un roi de fluturi
Formule de calcul prescurtat -produsul dintre diferenţa şj suma a doi termeni-conversaţia -observarea . Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin
să precizeze cauzele celui de-al doilea război mondial O3: ... pe baza surselor istorice a principalelor momente ale celui de al doilea razboi mondial. 2
Au fost dezvoltate amenajamente silvice noi, ... De asemenea, am reuşit să excludem ostrovul Ciocăneşti din proiectul de navigaţie Calafat – Silistra
Manual de trabajo TP 601 Con CD-ROM Festo Didactic 551151 es Electrohidráulica Nivel básico 1A1 0V1 0Z1 1V1 A P T B 1M1 1A1 1Z2 1V2 A B 1Z1 K1 1M1 24V 12 0V S1 13 14
sine. Sacrificiul de sine creează încredere în puterea iubirii. Economia este baza societăţii. Când economia este stabilă, societatea se dezvolta. Economia ideală ... Cei care sunt iluminaţi nu încetează niciodată să se automodeleze. ... membre ale t
Libro de trabajo TP 201 Con CD-ROM Festo Didactic 542505 es Electroneumática Nivel básico
Manual de trabajo TP 501 Con CD-ROM Festo Didactic 551145 es Hidráulica Nivel básico 1Z1 1Z2 1A1 m 0V1 B A X 1V2 1V1 A B P T A B 1V3 X A B
Set of Overhead Transparencies TP 101 Festo Didactic 095001 en Pneumatics Basic Level
Núm. de artículo: 095003 Denominación: PNEUM.FOLIEN GS Referencia: D.OT-TP101-E Estado a: 02/2000 Autores: P. Croser, J. Thomson, F. Ebel Gráficos: Doris
Tehnici de manipulare. 5 după aceea au comutat pe frecvenţa postului de muzică spaniolă, pierzând astfel prezentarea din debutul emisiunii. Dincolo de aceste explicaţii, mai există şi o alta ţinând de structura psihicului uman, de psihologia socială.
GRADINIT A CU PROGRAM NORMAL ,,Cheita de aur", municipiul Moine!}ti, str. Aviintului, nr.4 NPRE ~CO ALA GIMNAZIALA "ALEXANDRU SEVER"
„100 de idei de educaŃie nonformală” este cel mai mare proiect desfăşurat de OrganizaŃia. NaŃională „Cercetaşii României” până în prezent atât din punct de vedere al activităŃilor cât şi al resurselor materiale şi umane implicate. Problema identifica
Anatomie. Anatomie umană şi comparată ………………….. 23. Fiziologie. Fiziologie umană şi comparată ………………….. 25. Igienă în general. Sănătate şi igienă personală ………………….. 26. Dietetică. Principii ale nutriţiei aplicate la alimentaţie şi alimente. Nutriţie
Dr. Carlos Rubio Dr. Ernesto Moran www.handsonsurgery.org ... The townÕs name is Los Algodones with a population of approximately 10,000 people. This
PROIECT DIDACTIC
Grădiniţa: Grădiniţa cu program prelungit “Aleodor” Oradea Grupa: Stelutelor (nivelul I) Educatoare: Dumea Ancuta Sanda Activităţi de învăţare: ACTIVITĂŢI LA LIBERĂ ALEGERE (ALA 2) Tema zilei: In lumea culorilor Forma de realizare: Joc de mişcare Forma de organizare: individual Acţiuni de învăţare: ALA II: JOCURI DE MIŞCARE: ”Sparge balonul si gaseste surpriza din el!” Scopul activităţii: Recreerea şi destinderea copiilor; Dezvoltarea atenţiei, a rapidităţii în reacţii si a îndemânării; Dezvoltarea imaginatiei si a spiritului de competiţie. Obiective operaţionale: • sa sparga balonul, folosindu-se de propria imaginatie; • să recunoasca surpriza din balon; • sa precizeze la ce folosim surpriza; • sa respecte regulile jocului; • să se integreze activ şi afectiv în activitate. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, surpriza. Material didactic: baloane, pompa pentru umflat baloane, caramele . Durata: 15-20 minute.
jocul si
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific
1.Moment organizatoric
Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii prin aerisire salii de grupa, pregătirea materialelor didactice, aranjarea mobilierului pe langa perete (pentru a avea cat mai mult spatiu la dispozitie).
2.Captarea atenţiei
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
4.Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
Strategiile didactice Metode şi Material procedee didactic
Evaluarea
material didactic
O voi realiza printr-o provocare la joc. Pentru că este ultima activitate conversatia din ziua de astăzi vreau să văd cine este cel mai activ, mai puternic si mai istet copil din grupă. Astăzi ne vom juca jocul: “Sparge balonul si gaseste surpriza explicaţia din el!”. Este un joc ce ne va ajuta să ne relaxăm după a zi de muncă şi ne va învăţa să respectăm anumite reguli şi să fim cinstiţi atunci când e vorba de o competiţie. „Sparge balonul si gaseste surpriza din el!” explicaţia Explicarea si demonstrarea jocului: Fiecare copil va primi un balon umflat cu o surpriza in el. Pentru a ajunge la surpriza trebuie sa spargem balonul. Ca sa spargeti balonul aveti voie sa faceti ce vreti voi; important este sa-l spargeti. Dupa ce am gasit supriza va trebui sa-mi spuneti cum se numeste
I: asculta cu atenţie explicaţiile date
aceasta si ce se face cu ea. Cine sparge balonul prin ce mai originala metoda mai primeste unul pentru acasa. Acum am sa va demonstrem ce v- demonstraţia am spus mai devreme. Jocul de probă: Haideţi să încercăm o dată să baloane vedem dacă aţi înţeles cum ne vom cu juca astăzi! surprize Copiii se joacă aşa cum le-am exerciţiul in ele explicat. jocul 5.Obţinerea performanţei şi asigurarea feedback-ului
6. Asigurarea retenţiei şi a transferului
7. Evaluarea
Jocul propriu-zis: Copiii execută jocul propus. surpriza Voi urmări participarea activă şi afectivă a copiilor, stimulându-i pe cei mai neîncrezători. Acolo unde este nevoie îi ajut sau le dau indicaţii suplimentare individual sau colectiv după cum este cazul. Jocul se repetă pana cand prezinta interes pentru copii.. -Ce joc ne-am jucat noi astăzi? -V-a plăcut acest joc? -Ne mai jucam si alta data?
În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi felicitaţi pentru felul în care au participat la această activitate. Toti copiii vor primi cate un balon cu surpriza pentru acasa.
conversaţia
I:sparg baloanele dupa propria imaginatie; I: denumesc surpriza si precizeaza utilitatea acestea; E:orală: aprecieri, aplauze