PROIECT DIDACTIC - Formule de calcul prescurtat

Formule de calcul prescurtat -produsul dintre diferenţa şj suma a doi termeni-conversaţia -observarea . Proiect cofinanțat din Fondul Social European ...

23 downloads 797 Views 434KB Size
Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investește în oameni!

PROIECT DIDACTIC - Formule de calcul prescurtat DATA:

12.12.2014

CLASA:

a-VII-a

PROFESOR:

Fainisi Dorela

OBIECTUL:

ALGEBRĂ

TEMA LECŢIEI:

Formule de calcul prescurtat: a  ba  b  a 2  b 2

TIPUL LECŢIEI:

de dobândire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢǍ: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

O1 - să recunoască şi să aplice corect formulele de calcul prescurtat; O2 - să analizeze veridicitatea unor rezultate obţinute prin calcul. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, culegerea mate+ 2014, planse, fişe de lucru.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI Etapele lecţiei

Obiective de referinţă

1. Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

O1

O1

Conţinutul lecţiei

Metode şi procedee

- Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei. - Verificarea prezenţei elevilor - Elevii vor avea pe bănci caietele de teme şi maculatoarele.Se va verifica, prin sondaj,tema. -conversaţia - Exerciţiile din temă, care nu au fost efectuate de mai mulţi elevi, vor fi făcute la tablă. - Ne propunem să discutăm despre o altă formulă de calcul prescurtat: -conversaţia Formule de calcul prescurtat

a  ba  b  a  b - produsul dintre diferenţa şj suma a doi termeni 2

2

Procedee de evaluare

-observarea sistematică a atenţiei -aprecierea

-observarea

Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investește în oameni!

- Se vor reactualiza formulele de calcul prescurtat învăţate în ora trecută: 2  a  b  a 2  2ab  b 2 -conversaţia - Se vor efectua exerciţiile: 2

1. ( y + 5 ) =

O1

2

2. ( 3a – 2b ) = 3.

4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

O2

 

6 7



2





2

4. 5  10  - Să efectuăm:  a  ba  b  a2  ab  ba  b2  a2  b2 sau 1. x  y x  y   x2  xy  yx  y 2  x2  y 2 Deci, a  ba  b  a 2  b 2 Exemple:

-exerciţiul

-evaluarea frontală

-aprecieri -problemati- verbale zarea

- Să luăm a=5x şi b=y, obţinem:

5x  y 5x  y   5x 2  y 2

-explicaţia

 25 x 2  y 2 sau a=2x şi b=3y: 2 x  3 y 2 x  3 y   2 x 2  3 y 2  4x 2  9 y 2

O2

- Ca aplicaţie a formulei, putem calcula:

 



2 1 5

  2  1  2 1  1 2  5  2    5    2   3 2

2 1 

2

2

- Putem folosi aceste rezultate pentru a raţionaliza numitorii fracţiilor:



3

2 1 2  1 ; iar



o vom amplifica deci cu 2 o apmlificăm cu 5  2 . 5 2 Deci, 3 3 2 1 3 2 3   1 2 1 2 1 2 1



 3 2  3,













; -problemati- -observarea zarea sistematică -explicaţia

Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investește în oameni!

2 5 2

iar







2 5 2 5 2





5 2



2 52 2 3 - Se va distribui elevilor o fişă de lucru - După expirarea timpului de lucru, se -activitate vor comunica rezultatele obţinute.Dacă individuală la unele exreciţii se vor obţine rezultate diferite, ele se vor rezolva la tablă; 

5. Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-cului

O1 O2

6. Tema pentru acasă

- din manual pag. 101 – ex. 1, 3 şi 8.

-conversaţia

 notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpul orei -conversaţia  notarea fişelor de lucru în caietul elevului

7. Aprecieri, note

FIŞĂ DE LUCRU 1. Calculaţi: a) x  7x  7 

c)

b) 2 x  32 x  3 

d)

3 2  x3 2  x  3x  7 3x  7  

e) x  2  x  1x  1  x  2x  3  2

2. Efectuaţi: a) 3  7 3  7 

 b) 3





b)

2 3 1 3 5 2

Întocmit Făinişi Dorela



5 2 3 5 2 

3. Raţionalizaţi numitorii: a)



-autoevaluare -observarea sistematică

-aprecieri verbale -analiza activităţii